Proč řešit vytápění, když je venku vedro k padnutí

Léto je ideální doba, kdy řešit zimní vytápění, protože máte ještě dostatek času vše promyslet. Tento rok je navíc výjimečný v tom, že od září 2022 již nebude možné používat staré neekologické kotle na tuhá paliva. Proto se očekává na podzim mnohem větší vlna nákupů, minimálně u kotlů na tuhá paliva. Tak příliš neotálejte.

navrh-bez-nazvu-12-1100x618.png Zdroj: Adobe Stock/OPOP spol. s r. o

Jak se vytápí v domech a na chatách

Nejběžnější způsoby vytápění jsou krby, plynové kotle, tepelná čerpadla, elektrokotle a právě kotle na tuhá paliva. Představte si nyní zimu a chlad venku a pojďme si jednotlivé možnosti vytápění trochu přiblížit.

Krb a krbová kamna nejen že krásně prohřejí prostor, ale zároveň u nich můžete relaxovat, příjemně posedět i se do nich jen tak zahledět. Samozřejmě se v nich nedá zapálit oheň dříve, než přijedete. Proto se často kombinují s vytápěním, které je možné zapnout na dálku a udržuje vám potřebnou teplotu stabilně.

Elektrokotel vytápí topnou spirálou, ta ohřívá vodu v kotli, a tím v radiátorech. Dá se zapnout na dálku. Na druhou stranu má vyšší náklady na vytápění a není možné ho mít u novostavby jako výhradní zdroj tepla – energetický specialista vám neschválí Průkaz energetické náročnosti budov.

Plynové kotle spalují v plynovém hořáku zemní plyn, kterým ohřívají vodu na vytápění i vodu na koupání. Konkrétně u nás nyní oblíbené kondenzační plynové kotle dokážou využít i spalné teplo obsažené ve spalinách. Pracují i s nižšími teplotami spalin a díky tomu mají vyšší účinnost. Navíc nechají páru obsaženou ve spalinách v kotli zkondenzovat na kondenzát, který je z kotle odváděn ven.

Kotel na tuhá paliva vytápí prostor spalováním tuhého paliva, které hoří v topeništi. Běžně se jedná o dřevo, uhlí, brikety nebo pelety. Současné kotle na tuhá paliva jsou velmi účinné. To znamená, že spalováním promění palivo na teplo pro vás. Také vypouštějí do ovzduší minimum emisí a téměř žádný prach. Dokážou udržovat stabilní teplotu, pokud budete doplňovat v určitých intervalech palivo do zásobníku. Moderní kotle na tuhá paliva dokáží uživatelům nabídnout komfort a také lze na jejich financování využít dotace na nový kotel.

Jsou i další možnosti?

Dále jako vytápění můžete zvážit tepelné čerpadlo. Vstupní investice je kolem 200 000 Kč, i zde si však cenu můžete snížit díky dotaci. Myslete ale na to, že jakmile se něco pokazí, je oprava většinou velmi nákladná a finanční návratnost čerpadla bývá téměř shodná s jeho životností.

Nejprodávanější kombinace čerpadla je vzduch-voda. To znamená, že využívá teplo venkovního vzduchu k tomu, abyste ho přeměnilo na teplo v domě. Převod tepla na vyšší teplotní hladinu je možný díky stlačení páry chladiva v kompresoru, při kterém dojde k jeho zahřátí. Je to stejný princip, jako když pumpičkou foukáte kolo. Vzduch i pumpička se při stlačování vzduchu výrazně zahřejí.

Někdy chalupáři v odlehlejších oblastech, kde není dostupný plyn, vytápějí topným olejem. V kotli je umístěný olejový hořák, který ohřívá vodu v tělese kotle. Jedná se o neekologickou a drahou variantu. Výhodou ovšem je, že kotel můžete aktivovat na dálku a zajistit si teplo hned při příjezdu do domu.

Myslete o krok napřed

Pokud se vyplní předtucha odborníků, s blížícím se datem nutné výměny kotlů začnou jejich majitelé ve velkém vybírat nový kotel na tuhá paliva nebo přecházet k jinému zdroji vytápění. A prodejci i montážní firmy budou vytížení.

Myslete proto na teplo vašeho domova dříve, než bude zima za dveřmi.

24.8.2021 4:00 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist