Proč náš mozek pozitivně reaguje na barevný interiér

Barvy jsou určitě tím hlavním, čeho si při vstupu do každého interiéru všimnete. A je jedno, zda se vám líbí či ne. V každém případě vás upoutají. Proč jsou pro mozek zrovna barvy tak důležité, se dozvíte v našem článku.

bonami3-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: Bonami.cz

Náš mozek je opravdu úžasný. Dokáže si během jednoho okamžiku všimnout tisíce drobných detailů za sekundu, z nichž většiny si ani nejsme vědomi. Své vnímání pak tvoříme na základě těchto údajů a často se podle nich chováme. Barva dodává našemu mozku spoustu informací ke zpracování.

Ukaž barvu a prozradíš, kdo jsi

Uvažujete zcela správně, pokud si myslíte, že naše návrhy interiérů vypovídají hodně o tom, kdo jsme. Každý domov potřebuje stejné základní prvky: podlahové krytiny, nábytek a osvětlení. To by mělo stačit, abychom v interiéru jakž takž přežili. Je tu však spousta věcí, které potřebujeme navíc, abychom si interiér vyzdobili a vytvořili si ho takový, jaký se nám líbí.

Výzkumníci z University of Westminster našli souvislosti mezi preferencí barev a osobnostními rysy. Zjistili, že jedinci, kteří upřednostňují stejné barvy, mají tendenci sdílet některé stejné vlastnosti.

Osobnosti podle barev:

  • Červená: cílená, určující
  • Oranžová: energetická, šťastná
  • Žlutá: odchozí ale dobře kontrolovaná, přesvědčivá
  • Zelená: pečující a užitečná
  • Modrá: analytická, opatrná
  • Fialová: uklidňující, důstojná
  • Bílá: klidná, často vyjadřuje schopnost dobré organizace
  • Černá: konzervativní, ale také kreativní
  • Hnědá: praktická, vyniká v plnění úkolů

Co jste zjistili?

Podívejte se, jestli stejné barevné odstíny, které udržují jistou barevnou náladu vašeho interiéru, se v jeho designu objevují znova a znova. Jak tyto barvy zápasí s vaší osobností anebo naopak do ní zapadají? I když výše zmíněný výzkum rozhodně není jediným rozhodujícím faktorem, pokud jde o typ osobnosti, je docela zábavné popřemýšlet, zda se tyto vazby mezi barvami a charakterovými rysy objevují i u nás samotných, co myslíte?

Barvy a nálada

Stejně jako design interiéru je o tom, jak místnost vypadá vizuálně, jde tu také o vytvoření celkového tónu prostoru. Většina z nás by raději zvolila pro svůj interiér barvy uklidňující, takové, které dokážou navodit pohodu a kvalitní odpočinek hlavně v průběhu noci. Naopak, naše jídelny a další prostory, kde se chceme dobře cítit po většinu dne, by měly být zábavné a živé.

Psychologie barev

Pokud jde o oblast psychologie barev, barva je nejjednodušší způsob, jak dostat požadovanou náladu do prostoru. Budete-li malovat a dekorovat svůj interiér, mějte na paměti následující. Chcete-li mít v daném prostoru pocit dodávající vám energii – volte teplé barvy, které jsou pro vyvolání tohoto dojmu klíčové – červená, žlutá, oranžová. Chcete-li prostor spíše uklidňující, měli byste se rozhodnout pro studené barvy jako je modrá, zelená nebo světle fialová.

Bez ohledu na to, jaké barvy si vyberete, nezapomeňte, že rovnováha je vždy klíčem k úspěchu. Nezapomeňte přidat také neutrální barvy jako je černá, bílá, hnědá nebo šedá, které se hodí do každých prostor. Pokud si nejste zcela jisti, které barvy k sobě pasují, bude možná nutné strávit nějaký čas na designových webových stránkách a hledat zde inspiraci nebo oslovit interiérového designéra.

 

16.2.2022 5:00 | autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist