Proč i vy musíte mít doma vymalováno na šedo

Svět bez barev by byl na zážitky velice chudý. Každý máme svou oblíbenou barvu. Každý však cítíme, že jinak oblékáme sebe a jinak oblékáme svůj interiér. Vše záleží na našich vnitřních pocitech, jak kterou barvu vnímáme. A přesto, že většina lidí šedou snad ani za barvu nepovažuje, šedá se stala v posledních letech doslova horkou novinkou, která je prostě in.

122812-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: archiv redakce

Zatímco o ženě, která se oblékne nevýrazně a celkově tak i působí, prohlásíme spíše nelichotivě, že se jedná o „šedou myš“, byt obléknutý do šedé barvy je zkrátka in! Nechejte tedy šedou pro svůj byt a půjdete s dobou. Šedá barva je pro váš byt totéž, co „malé černé“ pro vás. Je nadčasová, ačkoli v současnosti hitem č. 1, je zároveň i barvou klasickou. Je mezi barvami chameleonem, který se dokáže přizpůsobit každé místnosti.

Velmi často jsou v interiérech využívány i takzvané lomené barvy, což jsou barvy méně syté.  Vznikají namícháním takzvané pestré barvy s barvou šedou nebo bílou případně i černou. Takové barvy sluší takřka každé místnosti, dokážou vytvořit správnou náladu, mohou nás nastavit relaxačně a oddechově, tak jak to právě doma potřebujeme.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Nezapomínejte na to, že barvy působí nejen vizuálně, ale mají na vás i psychologický účinek. Lomené barvy tedy uklidňují a jemně kontrastní barvy prostor barevně vyvažují. Pamatujte také, že temné odstíny působí tísnivě a zároveň tlumí odrazivost světla.

Mezi barevné tóny se zařazují i tóny neutrální, jako jsou například bílá, černá a také šedá barva. Šedá barva je ideální, pokud chcete mít doma neutrální prostředí. Nemůžete se shodnout s partnerem na barvě výmalby vašeho bytu? Shodnete se na šedé. Je škoda, že jsme ji dosud tak málo v interiérech využívali, tuto skvěle vyváženou kombinaci černé a bílé barvy.

Přesto, že je šedá barva přirovnávána k deštivým zamračeným dnům, šedá v interiéru zdaleka tak nepůsobí. Šedá je ideálním pozadím pro jakýkoli styl, a to od klasiky až po modernu a současnost. Všechny typy nábytku si s šedou zkrátka sednou. A šedá barva si sedne se všemi druhy barev od růžové, modré, fialové až po citrusovou. Již sám Christian Dior prohlásil, že odstíny šedé, světle tyrkysové a růžové zvítězí. Šedá jako neutrální barva v sobě shrnuje celou stupnici od nedbalé elegance až po maximální dokonalost. Světlejší šedé odstíny působí ženštěji, elegantněji, zatímco tmavší odstíny evokují sílu, působí jako těžší a ukrývají v sobě spíše mužský prvek. Několik odstínů šedé společně tedy vytvoří žádoucí vrstvený efekt, vytvoří ideální dvojici stejně jako žena a muž.

Jak tedy dostat šedou do vašeho bytu? Nahlédněte například do našeho článku „Beton v moderních interiérech“, jistě objevíte inspiraci i pro svůj byt.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: freshome.com

1.10.2013 12:49

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist