Proč českým kuchyním vládne bílá barva v kombinaci s dekorem dřeva?

Podle průzkumů dávali Češi před deseti lety přednost spíše levnějším kuchyním se základní výbavou. Situace se ale postupně mění. V současné době investují do kvalitnějších materiálů a moderního vybavení, jež jim usnadní a zpříjemní práci v kuchyni. Průměrně utratí za kuchyňský nábytek 50 000 Kč a přibližně dalších 35 000 Kč za kuchyňské spotřebiče. Co se týče trendů, jsou však Češi spíše konzervativní, nepodléhají módním trendům a nejčastěji volí bílou barvu v kombinaci s dekorem dřeva.

18asko_kuchyn-one_3a-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: Asko nábytek

Pro začátek stačí levnější kuchyň

Výběr kuchyně je velice individuální proces. Obecně však průzkumy ukazují, že mladší zákazníci, kteří zakládají rodiny, kupují jako první kuchyň spíše levnější produkt a počítají s tím, že jim vydrží tak pět až osm let.

„Naopak zákazníci v pokročilejším věku preferují tradiční design, dlouhou výdrž kuchyně, například 15 let, a jsou schopni investovat do nejvyšší kvality,“ uvádí Andrea Štěpánová, marketingová specialistka společnosti Asko-Nábytek.

Ve středním věku kuchyň na míru

Zákazníci si v poslední době oblíbili také kuchyně na míru, které si mohou přizpůsobit přesně podle svých představ. „Například menší byty neumožňují vytvořit velké a designové kuchyně bez stavebních úprav, a proto zákazníci často volí praktické kuchyně, které lze naplánovat na míru danému prostoru,“ vysvětluje Andrea Štěpánová, která dodává, že nejsou výjimkou ani velké kuchyně vyrobené na míru, které svému majiteli umožňují vytvořit originální interiér podle nejnáročnějších požadavků.

Světové trendy u nás nefrčí

Co se týče aktuálních světových trendů, dostávají se do popředí neotřelé barvy, jako je například tyrkysová a také minimalistický design. Ustupuje se i od použití horních skříněk. Ty mnohdy nahrazují pouze jednoduché police či skříňky otevřené.

Hitem posledních let jsou barevné dřezy, baterie i další kuchyňské doplňky. „Ačkoliv se v interiérech prosazují stále více zlaté a mosazné doplňky, chování našich spotřebitelů tomu, alespoň co se týče kuchyní, neodpovídá,“ upozorňuje Andrea Štěpánová.

Češi jsou prostě v této oblasti oproti ostatním evropským státům konzervativnější a neradi experimentují. Jednoznačně nejoblíbenější jsou bílé odstíny ve vysokém lesku v kombinaci s dekorem dřeva, který bílou kuchyň příjemně zútulní. Tento dlouhodobý trend však v Čechách v posledních letech dohání šedé odstíny. Doplňky volí tuzemští zákazníci většinou v chromovém nebo nerezovém designu.

Hitem jsou inteligentní spotřebiče a integrovaná digestoř

Kuchyňská deska je rozhodně jedna z nejvíce namáhaných částí celé kuchyně. V současné době jsou v Čechách nejprodávanější laminátové desky, kde se kloubí pěkný design s velkým množstvím dekorů a příjemnou cenou. Jistě stojí za zmínku i využití moderních inteligentních elektrospotřebičů, jejichž obliba stále narůstá. Ty dokáží komunikovat s chytrým telefonem či tabletem a zvyšují tak komfort v kuchyni.

Hitem posledních let je varná deska s integrovanou digestoří, která je vynikajícím řešením pro moderní minimalistické kuchyně. Dalšími oblíbenými technologickými detaily jsou také tlumené pojezdy a elektricky ovládané skříňky, jež usnadní manipulaci s kuchyňským nádobím.

6.5.2021 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist