Přitahují vás lofty?

Bydlení v tzv. loftech není nic nového a skutečnost, že na našem realitním trhu se v běžné nabídce mnoho nevyskytují, na věci nic nemění. Lofty, tedy původně „byty“ v  nejrůznějších opuštěných továrních či jiných halách, zkrátka v místech původně určených čemukoliv, jen ne bydlení, byly alternativou, jak si zajistit střechu nad hlavou a cena nebyla vysoká: stačilo přijmout relativně nevzhledné okolí opuštěných továren či skladišť. Dnes jsou lofty v exklusivním bydlení. Jinými slovy: kam čert nemůže, nastrčí realitního makléře.

Staré tovární haly, staré pivovary nebo jiné hospodářské či průmyslové objekty pocházející nejlépe v 19. století, nejsou ještě zcela vzácnou výjimkou a podnikatelé v oblasti stavebnictví a realit si velmi dobře uvědomují, že takovým budovám, které působí vlastně velmi romanticky, je možné s poměrně minimálními náklady propůjčit charakter exklusivního bydlení a v této kategorii jej pak také nabízet. Ceny takových budov či prostorů, ve kterých je možné loft a nebo byt zbudovat, jdou pak logicky rychle nahoru.

Velký a otevřený prostor
Bydlení v loftech je přirozeně velmi atraktivní a to z několika důvodů. V prvé, druhé i třetí řadě je to velký prostor, který se stává prostorem obytným a nabízí se k dispozici a užívání. Obvykle je možné zbudovat v prostoru mezipatro a např. tím funkčně vymezit prostor. Dole, v části, kterou nazveme obývací pokoj, který volně přechází do jídelny a ta zase do kuchyně, se praktikuje něco jako společenský život, vodí se sem návštěvy atp. a nahoře je naopak taková část bytu, která je určená jen domácím, tedy např. mladému páru, jenž zde bude mít svou velkou ložnici, vlastní druhou koupelnu, kam se také žádní návštěvníci ani přátelé nevodí, a možná také zbude místo na pracovnu, v níž z pochopitelných důvodů rovněž nechce být nikdo rušen. Takto zařízené a vyčleněné mezipatro je pak tou intimní a opravdu soukromou částí bytu. Podobné uvažování se dá např. v garsoniéře jen velmi těžko uplatnit.
Pro někoho může být absence tradičního dělení bytu pomocí příček a dveří a pokojů nepřijatelné a takové bydlení také není úplně nevhodnější pro rodinu s dětmi, tedy pokud se rodiče nerozhodnou zbudovat jednu uzavřenou místnost, kde nebude potomky nikdo a nic rušit.

Velká inspirativní galerie loftů

Zatím to vypadá, že lofty jsou pro mladé a ne zcela konveční lidi, ale právě ona nekonvenčnost a „originalita“ je to, co je módní a tedy drahé.


A nevýhody ?
Kromě dnes ji poměrně vysoké pořizovací ceny, je u loftů poměrně problematická výše provozních nákladů, tedy bavíme – li se o loftech v našem podnebním pásmu, kde je potřeba polovinu roku topit. Často obrovský počet kubických metrů obytného prostoru s vysokými stropy spotřebuje značné množství tepelné energie. Velké skleněné plochy oken rovněž zvyšují spotřebu tepla.
Provozní náklady se ale dají optimalizovat vhodným řešením prostoru, jeho zateplením, izolací a také pak používáním levnějších zdrojů tepla, např. krbových vložek.
Jindřich Hlavata
Foto archiv redakce a D3A spol.s.r.o.
24.8.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist