Příspěvek na bydlení poroste

Od roku 2010 se desítky tisíc domácností budou moci těšit ze zvýšení příspěvku na bydlení pro sociálně slabé. Vláda totiž nařízením zvýšila průměrné náklady na bydlení, ze kterých se dávka stanovuje. Podle odhadů tento krok přijde v příštím roce státní rozpočet na 394 milionů korun. Jednotlivci si přitom přilepší jen o pár set korun měsíčně.

127279-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Kolik dostanou lidé přidáno?

Pro jednotlivce v nájmu se mají podle informací ČTK průměrné náklady zvednout o 789 až 929 korun, pro rodinu se čtyřmi a více členy o 1820 až 2162 korun. Podle propočtů ministerstva by tedy měly průměrné náklady za nájemní byt v Praze pro jednotlivce činit od ledna více než 5800 korun, a rodina se čtyřmi a více členy by v metropoli měla za nájemní bydlení vydat v průměru přes 14500 korun.

Na co je možné příspěvek na bydlení použít?

Příspěvek lidé mohou použít na úhradu nákladů na bydlení v obecním, nájemním, družstevním i vlastním bytě či domě. Nárok na příspěvek mají lidé a rodiny, kterým na pokrytí nákladů na bydlení nestačí 30 procent příjmu (v Praze je to 35 procent příjmu). Tento díl z příjmu musí být nižší než státem stanovené náklady. Do příspěvku se promítá výše nájmu, náklady srovnatelné s nájmem a výdaje za plyn, elektřinu, vodu a topení.

Příspěvek na bydlení? Změny se dotknou asi 90 tisíc lidí

Koncem roku 2007 pobíralo podle ministerstva práce příspěvek na bydlení asi 240 000 lidí. Letos v srpnu už to bylo pouhých 90 400 lidí. Sociální reformy, které od začátku loňského roku prosadil bývalý kabinet premiéra Mirka Topolánka, totiž zavedly adresnější systém vyplácení dávek sociální podpory a tedy i příspěvku na bydlení.

Proč příspěvky stoupají?

Výše příspěvků stoupá v důsledku zvýšení průměrných nákladů na bydlení, a ty zase rostou kvůli očekávanému zdražení nájemního bydlení a služeb spojených s bydlením. Podle ministerstva práce a sociálních věcí přijde v příštím roce avizované zvýšení příspěvku státní rozpočet na 394 milionů korun. Návrh rozpočtu s touto částkou ale již počítá. Přestože v řadě oblastí chce vláda v nejbližších měsících šetřit, zvýšení příspěvků na bydlení pro rodiny s nízkými příjmy prošlo.

Další informace ze světa bydlení a financí ve článku Podpora bydlení v roce 2010

Lucie lukačíková
Foto:archiv autora

28.12.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist