Přirozené teplo? Ohřát se u kamen z kamene !

Mastek je nejměkčí nerost z celé stupnice tvrdosti a jeho významnou fyzikální vlastností je špatná, lépe řečeno, žádná tepelná vodivost. Proto je mastek pro stavbu krbu, od něhož právě teplo očekáváme, neobvyklým materiálem. Málokdo však tuší, že mastkový krb patří mezi úsporné, ekologické a zdraví prospěšné vytápění.

127207-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Nerost nabitý teplem, přirozené teplo: ohřát se u kamen z kamene

Mastek je nerost s neobvyklými vlastnostmi, který využívala již indická harrapská kultura před třemi tisícovkami let před naším letopočtem. Dokazuje to nález archeologa sira Alexandera Cunninghama, který ve zbytcích města Harappa, v oblasti západního Paňdžábu, nalezl zvláštní kamenné pečetidlo z mastku s podivnými znaky.  Tehdy nikdo netušil, že drží v ruce důkaz o tom, že harappské písmo patří k nejstarším na světě. Po praktické stránce našel později mastek uplatnění jako tvárný materiál pro výrobu předmětů denní potřeby, zejména v období Vikingů.

Jednadvacáté století se k nerostu postavilo z hlediska technických vlastností. U mastku, jehož vznik se datuje před 2 miliardami let vlivem obrovského tlaku za enormně vysokých teplot, se cení jeho výborná schopnost akumulovat a následně vydávat teplo, které rychle a příjemně prohřeje interiér.

Přirozené teplo u kamen z kamene: krby s obestavbou nebo bez

Téměř všechna topidla z mastku fungují na stejném principu, který spočívá v akumulaci a co nejvyšším využití tepelné energie, aniž by přitom docházelo k nadměrnému vysušování okolního vzduchu. Předností krbů z mastku je zdravé sálavé teplo a ekologický provoz. Jako topné médium jsou vesměs krby konstruovány na dřevo.

Na trhu jsou krby akumulační, kde teplo stoupá ze spalovacího prostoru a dále je vedeno do postranní průduchy. Toto zpětně proudící teplo ohřívá mastek zevnitř, kde je akumulováno a vyzařováno během 12 až 24 hodin po skončení vlastního spalování. Výhodou akumulačního krbu je možnost propojení s ústředním vytápěním bez nutnosti další kotelny.

Druhým typem topidla je teplovzdušný akumulační krb, který se skládá z topné vložky uvnitř, zvenčí obložené mastkovým pláštěm. Mezi vnější kamennou vrstvou a vložkou se nachází dutý prostor. Při vytápění vložky se ohřívá vzduch uvnitř dutého prostoru a ten předává teplo vnější vrstvě z mastku. Z mastkového pláště je toto teplo vydáváno jako sálající teplo do místnosti. Na přání zákazníka se do pláště z mastku zabuduje teplovzdušný rošt, čímž se docílí velice rychlého ohřátí interiéru.

Přirozené teplo u kamen z kamene: opláštění krbu takřka na přání

Vedle zmiňovaných vlastností mastku, jako je výborná schopnost akumulovat a vydávat teplo, může zákazník vybírat krb s širokou paletou barevnosti pláště. Vnější obložení krbu mastkem s hedvábně perleťovým leskem je dodáváno od bílé, šedobílé, přes světle zelenou až tmavozelenou až po odstíny hnědé či namodralé.

Další inspirace pro „teplo rodinného krbu“ ve článku Kde ušetřit za teplo?

Autor: Irena Forejtová
Foto firem: krby Fuego, Krbové centrum Král

4.12.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist