Připravte se na jaro a léto na balkóně a inspirujte se

Tentokrát jsme zajeli na inspiraci až do Skandinávie, abychom se podívali, jak si zde místní obyvatelé zařizují balkony a posezení na nich. O terasách a venkovních posezeních jsme toho napsali již mnoho, ale balkonům jsme se doposud věnovali o poznání méně. A tak to chceme nyní napravit.

Nechejte se inspirovat severskou myšlenkou, jak z balkonu udělat příjemné místo, kde si každý rád alespoň občas posedí na vzduchu, relaxuje a odpočívá po celodenním shonu s šálkem kávy či čaje před sebou. Je jen otázkou šikovnosti, úsilí a péče, jakou oázu si na svém balkoně vytvoříte. Možná budete chtít, aby se z vašeho balkonu stal kvetoucí ostrůvek plný silných, krásných a zdravých rostlin, možná budete chtít, aby na váš balkon dopadalo co nejvíce slunečních paprsků, nebo naopak budete svůj balkon přistiňovat slunečníkem či markýzou, abyste na něm v horkých letních dnech našli příjemný stín. Vše už záleží jen a jen na vašem výběru.

Pokud si říkáte, že je ještě na takové plánování příliš brzy, nenechte se mýlit, s plánováním svého balkonu byste měli začít ještě mnohem dříve, než začne sezóna.

Jednoduchý nábytek, miniaturní stolky a rozkládací židličky s patinou, převládající černá a bílá barva s přídavkem zelené a červené, to je typický duch skandinávských balkonů. Další barevné akcenty na balkony přinášejí přírodní zeleňdřevo.

Příjemnou atmosféru dotvářejí nejrůznější lucerničky, svíčkypletené přehozy připravené zahřát v chladnějších dnech. Vybírejte a hledejte inspiraci.

A nakonec, když už víte, jak uspořádat svůj balkon, přijde na řadu výběr rostlin. A s tím vám  poradíme na stránkách našeho Magazínu zahrada. Jen nezapomínejte vybírat rostliny podle toho, kolik času péčí o ně můžete strávit. Pokud již nyní víte, že vám na ně nebude zbývat dostatek času, neboť jste pracovně velmi vytížení, vybírejte rostliny, které vyžadují pouze minimální péči.

A nezapomeňte: i na miniaturních balkonech je dost místa na vaše kvetoucí sny. Stačí využít květiny v závěsných nádobách anebo zkusit u zdi pěstovat například jahody ve vertikální zahradě z dřevěných palet.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: digsdigs.com, pinterest.com

6.2.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist