Připadá vám to DEKADENTNÍ?

Období, ve kterém vládl barokní sloh, je již několik stovek let minulostí, ale tělnatost a zdobnost baroka je pro mnohé designéry inspirací i v současné době. Oproti střídmosti takoví autoři staví opulentní tvary a aby toho nebylo málo, pak jako materiál nepoužívají tradiční dřevo, kov a zlacené povrchy, ale plexisklo a umělé barvy. Ale možná mají tito designéři jen vytříbený a nonkonformní smysl pro detail. A nebo je to skutečně zavrženíhodná „dekadence“? Co si o tom myslíte? Znáte jméno Ferruccio Laviani?

126697-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Dekadencí se obecně míní období konce 19.století a o dekadenci se mluvilo v prvé řadě v případě literatury, která oslavovala krásu, smyslnost a vzrušení takovým způsobem, který připadal všem okolo mírně řečeno „pokleslý“ a nebo lépe řečeno „zvrácený“. Dekadentní byla i architektura, která se vykazovala přemírou zdobnosti a libování se v čistém estétství. Dekadentní bylo z tehdejšího pohledu i zmiňované baroko a v jistém slova smyslu je tomu tak i dnes.

Dekadentní interiér?

Jak by vlastně dnes vypadalo „dekadentní“ bydlení a „dekadentní“ interiér? Čemu by se podobal? Z největší pravděpodobní by to bylo něco mezi budoárem, šantánem a velmi precizně estetizovaným obydlím, ve kterém převládají tlumené hluboké a většinou tmavé barvy. Bylo by tam intimní osvětlení  a všudypřítomná nekonečný záplava „hezkosti“. Takový byt by tedy kladl důraz na to, aby byl na první pohled „hezký“ a „smyslný“. Byl by zdobný, mírně vulgární a mimořádně pohodlný.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Designér známé značky Kartell navrhl velmi populární stolní lampu Bourgie, která je výrazně inspirovaná barokním slohem, ale stejně tak i zmiňovanou dekadencí konce 19.století. Aby zvýraznil svůj „pokleslý“ záměr, nepoužil tradiční materiály, ale nechal „barokní“ lampu vyrobit z umělé hmoty a některé modely pak navrhl „pozlatit“. Zlato ale není v tomto případě zlatem, ale jen zlatou barvou, která zlato zcela záměrně pouze imituje. Pro někoho je takové jednání skutečně zvrácené, ale někdo jiný v tom vidí humor, nadsázku a nebo jen obyčejnou potřebu obklopovat se hezkými věcmi.

JAK JSTE NA TOM VY? Připadá vám to DEKADENTNÍ? Napište nám o tom do redakce@living.cz a nebo přidejte komentář pod článek.

Red.
Foto: Mydeco, Kartell

4.8.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist