Příbory – zajímavé a stylové kousky

Když se mluví o designových kouscích, často se zmiňují různé typy nábytku i doplňků, na příbory se ale často zapomíná. Přitom si to vůbec nezaslouží – příborů, nad kterými stojí za to se pozastavit, existuje totiž nepřeberné množství. Stačí jen zapátrat. Ale předtím je třeba načerpat i trochu inspirace! Tady je:

108962-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

V dnešní uspěchané době může být i příbor unavený. Pro jistotu si vyzkoušejte, jestli vám originální zahnutá vidlička s nožem sednou do ruky, jinak se může stát, že se příliš nenajíte – ale i o tom originální kousky jsou! Nicméně ani přes jeho nepříliš praktický tvar není možné tomuto příboru odepřít roztomilost.


Vidlička s funkcí lžičky

Geometrie, ostré tvary a tupé úhly – takový je další kousek od designérů ze studia Cutt. Možná oceníte, že vidlička díky svému tvaru dokáže přebrat i funkci lžičky. I nůž v tomto setu splňuje svůj účel dokonale.

Pro inspiraci k tvorbě originálních příborů není třeba chodit z kuchyně daleko. Například designér Vladimir Rachev se šel podívat jen do zahradní kůlny a vytvořil příbory s vizáží zahradního nářadí.

Kov, keramika, porcelán

Příbory nemusí být jen z kovu. Letí i keramika nebo porcelán. A takový příbor, který stačí nasadit na prst a používat jako prodlouženou část ruky, vůbec není špatné vyzkoušet! Alespoň potrénujete skutečně jemnou motoriku, pozor ale na to, abyste se vůbec stihli pořádně najíst.

Příbory, které vypadají jako ohryzané od myší? Proč ne? Jsou-li z oceli a ne z plastu, vůbec nebudou vypadat nehygienicky. Spíše naopak – originalita z nich přímo čiší a díky tomu, že výkroje jsou tam, kde vám nebudou při pojídání pokrmů vadit, nebojte se je pořídit!

Vidlička s klíčem v jednom

Pro domácí kutily, kteří bez utahování matiček a šroubování nevydrží ani při jídle, jsou příbory splňující doslova dva úkoly v jednom. Z jedné strany lžička nebo vidlička, z druhé šroubovák nebo klíč.

Dřevo a plast

Příbory můžou být i ze dřeva, vypadají výborně a stylově, pozor ale na jejich údržbu. Dlouhé ležení v odkapávači by jim a hlavně jejich jemnému materiálu, kterým dřevo je, mohlo ublížit. Umělá hmota je naopak takřka nezničitelná a přestože může na první pohled působit lacině, designéři velice dobře ví, jak její výhody využít.

Některé příbory nicméně skutečně postupně opouštějí svoji původní roli – tedy být příborem a dopravit určité množství pokrmu k příjemci. Ani přesto je ale nemusíte zavrhovat. Mnoho věcí pořídíme a máme jen tak na ozdobu, designový příbor visící na věšáku v kuchyni nemusí být výjimkou.

Tak do toho! Nebojte se originálních věcí ani v tak obyčejném kusu, jako je nůž, vidlička nebo lžička. Používáme je denně, tak proč do nich neinvestovat trochu víc a kromě jídla se netěšit i ze samotných kousků nádobí?

Martina Gajdošová
Foto: todayandtomorrow.net, zainteriora.net, thekitchn.com, wackyowl.com

11.3.2011 6:11

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist