Příborník, styčné místo jídelny

Příborník neboli kredenc patřil ještě do minulého století k nepostradatelným kusům nábytku v domácnostech. Přestože se na několik generací ze zařízení jídelen a kuchyní vytratil, postupně si opět získává své místo. Však je také majestátným úkrytem běžných domácích nezbytností.

Se starožitnými kredenci se dnes můžeme seznámit na kterékoli prohlídce zámku. Podobně jako šatní skříně a truhly, i příborníky bývaly co kus originál. Jejich původním účelem bylo poskytnout prostor pro přípravu pokrmů. Zejména v dobách středověku, kdy si nemohl být nikdo jistý, zda se příštím soustem neotráví, nechali si lehce paranoidní hostitelé připravovat krmě přímo před svýma očima. A protože museli svému služebnictvu při přípravě jídla také dostatečně věřit, tedy latinsky credere, vžil se pro tento kus nábytku lidový název kredenc.

Nerušené hostiny

V současnosti se příborníky vrací zpět do jídelen, a to i díky své funkčnosti. Každá hospodyňka jistě uvítá, když má vše po ruce a nemusí během rodinné večeře odbíhat pro lecjakou zapomenutou nezbytnost. Důležité je ale naplnit si kredenc těmi správnými předměty. Základním pravidlem při ukládání nádobí a pomůcek by měla být praktičnost. Chybět by zde vedle základního jídelního servisu neměly zejména příbory, prostírání a sklenky. Vedle nich si své místo zaslouží papírové ubrousky, dochucovadla, otvírák a vše, co rodina u jídla potřebuje. Máte-li děti, které k jídlu usedají s pohledem upřeným na sklenici a nekonečnými výkřiky „Brčko, brčko, brčko,“ jistě si ho do příborníku nezapomenete připravit.

Přehlídka rodinné tradice

Příborník však nadále nese i estetickou funkci. Už ve středověkých jídelnách prezentoval výzdobou a dekorováním velikost svého pána. Jistě si ještě vzpomenete na kredenc, který stával v kuchyni či obýváku prarodičů. Zdobnost se v nedávných dobách z nábytkových kusů vytrácela, nicméně i nadále příborník prezentoval rodinu, a to svým obsahem. V nejednom příborníku se tak pyšnil broušený servis, malovaný porcelán či jiný originální kousek porcelánu děděný z generace na generaci.

Rozhodnete-li se obohatit svou jídelnu o praktický kredenc, nemusíte se pouštět na dobrodružné výpravy po starožitnictvích. Příborník se postupně vrací do nabídek nábytkářských firem a vy se tak můžete poohlédnout po kousku novém, kterému vdechnete vlastní rodinnou tradici. Nebojte se kombinovat starodávný vzhled s moderním designem domácnosti. Tím spíše příborník vynikne a stane se nápaditým kouskem vaší jídelny.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, úvodní Ikea.cz

7.9.2015 4:59

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist