Převod družstevních bytů až do roku 2020

Od začátku tohoto roku je prodloužena lhůta na převod družstevních bytů do osobního vlastnictví, a to až do roku 2020. Podle původní normy měla lhůta vypršet už letos v červenci. Díky novele ale obyvatelé družstevních bytů, kteří v minulosti požádali o převod bytu do osobního vlastnictví, budou moci své právo uplatnit ještě v následujících deseti letech.

132394-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Lhůta pro převod bytů prodloužena novelou

Ve Sbírce zákonů byl loni na podzim uveřejněn zákon č. 345/2009 Sb., kterým se novelizuje zákon o vlastnictví bytů. Novela se týká uzavírání smluv o převodu bytů z vlastnictví bytových družstev na základě výzvy uplatněné podle zákona o vlastnictví bytů. Novela prodlužuje lhůtu k uzavření smlouvy o převodu těchto bytů, která byla stanovena do 1. 7. 2010, o dalších 10 let. Lhůta pro převod tedy končí dnem 31. 12. 2020. Sněmovna původně schválila prodloužení této lhůty až do roku 2040. Senát jí ale tento návrh v červnu vrátil s příslušným pozměňovacím návrhem.

Převod družstevních bytů- proč převádět družstevní byt?

Družstevní byty lze pořídit levněji než byty v osobním vlastnictví, a následně je můžete převést do osobního vlastnictví. O převod bytu by měl mít šanci požádat i dědic nájemníka družstevního bytu.

Výhodou osobního vlastnictví bytu je, že nespadá do konkurzní podstaty družstva, lze jej použít jako zajištění pro vlastní úvěr, a lze jej pronajmout bez souhlasu třetí osoby. Na druhou stranu je ale třeba počítat s náročnou administrativou a problematickým získáváním zdrojů na opravy bytového fondu.

Jak probíhá převod družstevních bytů do osobního vlastnictví

V případě, že se nájemníci domluví, následuje sepsání žádosti o převod bytu do osobního vlastnictví. O převod ale může žádat pouze člen, který má splaceny všechny závazky vůči družstvu. Podávat Smlouvu o převodu se doporučuje až po úspěšném zapsání Prohlášení vlastníka, na které se Smlouva odvolává. Na základě Smlouvy o převodu bytu do osobního vlastnictví Katastrální úřad zapíše do listu vlastnictví bytu změnu vlastníka.

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

Obsahem Smlouvy o převodu musí být přesný technický popis převáděné jednotky, všech společných prostor domu a převáděných pozemků včetně práv a povinností k těmto prostorám. Přikládá se také náčrtek bytové jednotky a společných prostor.

Pokud však členové družstva k rozhodnutí o budoucích převodech bytů do osobního vlastnictví nedospějí, neexistuje žádný nárok na individuální převod svého bytu do osobního vlastnictví a ani se družstevník nemůže takového převodu domáhat.

Další informace ze světa bydlení a financí ve článku Daň z nemovitosti v roce 2010
Lucie Lukačíková
Foto archiv autora

8.1.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist