Prevence proti ledu a sněhu na střechách: topné systémy

Bloky sněhu a led uvolňující se při mírném oteplení ze střech nebo okapů domů může způsobit obrovské škody nejen na majetku, ale často i na lidském zdraví. Situacím, kdy se sníh ze střechy uvolní lze přitom tak snadno předcházet. A nemusíte ani lézt na střechu nebo se nějak namáhat. Stačí si pořídit topné kabely, které udělají všechno za vás

Prevence proti ledu a sněhu: neřešte problém jednorázově

S pokračujícím sněžením se komplikuje nejen situace na silnicích, ale přibývá i sněhu na střechách budov. To s sebou přináší nejen riziko kolapsu střech, ale i ohrožení bezpečnosti občanů sněhovými převisy a rampouchy. Ty vám sice ze střechy může odstranit specializovaná firma, těžko ale odhadnete kdy je již nejvyšší čas, a navíc tento způsob řeší problém s ledem pouze jednorázově. Naopak dlouhodobým řešením pro vás jsou moderní topné systémy, které roztápí prostřednictvím tenkých kabelů led průběžně, čímž zajišťují optimální bezpečí pro chodce a uživatele vozovek za každých povětrnostních podmínek.

Kde použít topný systém

Vhodný výběr způsobu vytápění se určuje individuálně případ od případu. Obecně může být využit ochranný systém určený pro rozpouštění ledu a sněhu na střechách, v okapových žlabech a svodech či jiných svodových cestách, na všech typech střešní konstrukce v místech, kde je zapotřebí zamezit zamrznutí nahromaděné vody či vzniku rampouchů. Výkonný vytápěcí systém, který spolehlivě rozpustí padající sníh či vznikající námrazu a zprůchodní cesty pro bezpečný odtok vody, zamrzání těchto stavebních prvků zabrání.

Velká fotogalerie střech

Prevence proti ledu a sněhu: jak to funguje

Vytápěcí režim topných kabelů je řízen speciálně vyvinutými termostaty. Při správné kombinaci termostatů a senzorů (vlhkostních a teplotních) systém přesně vyhodnocuje teplotní i vlhkostní podmínky, takže vytápění se zapíná pouze na nezbytně nutnou dobu a úspornost provozu se zvyšuje. Systémy určené pro ochranu střech a svodových cest je ale nutné uvést do provozu ještě před tím, než napadne první sníh nebo vznikne námraza. Jedná se totiž o preventivní ochranné systémy, které vytváření námrazy předcházejí, jelikož se spouštějí právě v onom kritickém okamžiku, kdy se led začíná tvořit.
Možností instalací je nepřeberné množství, vždy byste si ale měli na tuto práci najmout odbornou firmu, která nejen systém správně nainstaluje, ale také nastaví podle potřeby.

Prevence proti ledu a sněhu: topné systémy a jejich výhody

Mezi hlavní výhody systému patří trvalá průchodnost svodových cest, zabránění hromadění ledu a sněhu na střešních konstrukcích, zamezení tvorby rampouchů, prevence škod na venkovních fasádách a vnitřních omítkách i zamezení možnosti odtržení žlabů a popraskání svodů, a to při poměrně malých nákladech.

Kde ještě topné systémy pomohou

Sníh a led ale komplikují náš život nejen pokud jde o oblast střech. Topné systémy tedy můžete využít i v jiných částech svého domu a jeho okolí. Například pokud jde o vjezd k domu, můžete zvolit vytápění celého prostoru a tím 100% zamezit tvorbě náledí, nebo jen vytvořit pruhy pro kola aut a pro pěší. Podobně možná oceníte možnost ochrany potrubí proti zamrznutí. Topný systém instaluje přímo na potrubí kde se přichytí hliníkovou lepící páskou. Potrubí je pak ale ještě nutné obalit tepelnou izolací.

Další informace o problému ve článku Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!

Lucie Lukačíková
foto Lucie Lukačíková

28.1.2010 9:25

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist