Přestěhujte se na podlahu

Obecně jsou podlahové krytiny vnímány jako čistě jen „krytiny“ v účelovém slova smyslu. Přitom právě ony krytiny mohou být zcela určující pro vnímání interiéru jeho uživatelem a mnohdy k vytvoření požadované atmosféry, pohodlí a espritu dané místnosti stačí třeba právě dobře zvolená a pochopitelně také nějak a něčím zajímavá krytina. Tou může být např. koberec, který není „obyčejným kovralem“, i když i ten dovede svoji roli uspokojivým způsobem sehrát. A na některých kobercích se dá zkrátka bydlet. Nevěříte?

124314-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Jak jsme se již letmo v jednom z článků zmiňovali, koberec patří mezi nejstarší zařizovací předměty plnící nejen funkci praktickou, tedy funkci teplené izolace a tlumení kročejového hluku, ale stojící v popředí zájmu obyvatelstva také jako materiál pro výstavbu „primitivných“ obydlí ne nepodobných indiánským týpí. Na kobercích se spalo, koberce měly svou náboženskou úlohu, byly modlitební, jejích výroba se spojovala s procesem dospívání a jako zavěšené na jednoduché konstrukce sloužily také coby „stěny“ zmiňovaného „týpí“. Mluvíme zejména o oblastech bývalé Perské říše, ale také o celé řadě nomádů, kteří cestovali nejen po blízkém a dálném východě. A tak jako v mnohých jiných případech, i v rámci historie bydlení mají dějiny tendenci se vracet v jakých si spirálách a objevovat se v podobě „módy“ nebo „nových“ trendů znovu a znovu. Zkrátka a dobře, nabídka některých prodejců podlahových krytin je velmi lákavá, tedy lákavá k onomu „tradičnímu“ poležení, nic nedělání a „bydlení na podlaze“. Zkuste si to představit.

Podlahy – velká inspirativní fotogalerie

Trochu Orient
K tomu, aby bylo možné „přestěhovat se na podlahu“ je přirozeně nutné zvolit a vybrat si koberec s vysokým chlupem, který bude lákat k pohodlnému spočinutí víc, než např. gauč. Musí být měkký a teplý. Tlumené barvy, po pokoji rozházené barevné polštáře, přítmí a k tomu nějaká stimulující vůně, hudba, listování v knížce a nebo popíjení čehokoliv příjemného. Taková představa je pochopitelně lákavá a možná mnohým voní právě v úvodu zmiňovaným orientem. A potřebujeme k tomu je dobrý koberec a pak už jen pár polštářů.
Má to ale jednu nevýhodu. Koberce s vysokým chlupem se mnohem hůře ošetřují než onen kovral. Nečistoty, zejména různé alergeny v nich snadno ulpívají a tak je dobré společně s případným nákupem toho správného koberce zvážit i pořízení nějakého výkonného a kvalitního vysavače.
Příjemné bydlení
Miroslav Dlouhý
Foto firmy Stepevi
11.4.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist