Přestěhují se do kuchyně?

Trendem v moderních domácnostech se stala pračka zabudovaná v kuchyňské lince. Hlavním důvodem je nekazit si estetický dojem z koupelny, která má sloužit nejen k očistě těla, ale i k relaxaci ducha. Pračka se tak stěhuje do kuchyně, což s sebou přináší náročnější požadavky na výrobky a také na větší informovanost na straně kupujících.

117935-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Možná právě teď stojíte před rozhodnutím, jestli si pořídit pračku do koupelny nebo do kuchyně. A proč si třeba nepořídit pračku, která by šla kompaktně zabudovat do kuchyňské linky? Výrobci jsou nuceni reagovat na stále náročnější požadavky spotřebitelů, a tak rozhodování mezi samostatnou pračkou v koupelně a vestavěnou pračkou v kuchyni neprobíhá v oblasti technických parametrů, ale je pouze otázkou priorit a estetických požadavků při zařizování našeho bytu. Platí fakt, že v současné době je vše jen otázkou financí.

Při rozhodování o samostatné pračce v koupelně se rozhodujeme především, jak co nejlépe využít prostor. Důležité je, aby pračka byla v koupelně co nejméně rušivým elementem. V zásadě rozlišujeme dva základní druhy praček: s horním plněním a s předním plněním. Tyto dva druhy se od sebe neliší ani tak funkčností jako velikostí. Z předu plněné pračky mají obvykle šířku 60 cm a hloubku 50 cm i méně, shora plněné pračky mají zase šířku okolo 45 cm a hloubku okolo 60 cm. Jednou z výhod můženbýt i to, že horní strana z předu plněných praček nám může poskytnout dodatečnou odkládací plochu.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Pračka schovaná v kuchyňské lince nám může na první pohled vypadat jako šílenství. Můžeme namítat, že zastavění spotřebiče komplikuje přístup při opravách, můžeme mít strach z možného úniku vody. S tím vším si ale výrobci dokáží poradit. Přístup ke spotřebiči je neomezený pomocí předních dveří pračky, které lze celé otevřít. Některé typy mají i podvozek, který usnadňuje manipulaci, jak při instalaci, tak při servisních pracích. Mezi základní servisní úkony, s kterými bychom měli při výběru pračky počítat je čistění filtru na nečistoty, ke kterému bychom měli mít vždy zajištěn snadný přístup. Musíme také počítat s tím, že při uvolnění z něj často vyteče zbytková voda. Tuto záležitost řeší některé výrobky, které mají vyjímatelný filtr s vaničkou, ve které se zbytková voda zachytí. Jinde si zase výrobci vypomohli tzv. samočistitelnými filtry, ze kterých se zbytková voda vypouští hadičkou do připravené nádobky.

Pro hospodyňky snad nejděsivější záležitostí u vestavěných praček je možný únik vody. I na to je však pamatováno. Kvalitní modely jsou totiž vybaveny funkcí Aqua Stop (firma Miele používá obdobnou technologii Water Proof). Ta zastaví přívod vody přímo u připojovacího ventilu okamžitě při narušení vodního okruhu. Dalším způsobem ochrany proti přetečení je systém Aqua Control (Water Control). Tento systém opět uzavře přívod vody, pokud není v určené době dosaženo požadované hladiny. Také automaticky dojde k odčerpání napuštěné vody, a to i když pračka není zapnutá.

Na trhu výrobci praček nabízejí nepřeberné množství typů a značek. Jak se v nich co nejsnáze a dobře zorientovat, tak abychom byli se zakoupeným výrobkem spokojeni? Základní informace můžeme zjistit z energetického štítku. Kromě zařazení výrobku do třídy energetické náročnosti na stupnici A až G (A je energeticky neúspornější), z něj vyčteme také spotřebu energie a vody na jeden normovaný prací program. Tím je praní bavlněného prádla na 60°C. Spotřeba vody praček se pohybuje mezi 40-100 litry na jedno praní a spotřeba energie mezi 0,9 kWh – 2,1 kWh. Obecně platí, že čím levnější pračka, tím více spotřebuje vody i energie. Proto je na zvážení, zda vyšší počáteční investice nebude ve finále znamenat úsporu.

Další důležitou informací je počet otáček odstřeďování a jejich regulovatelnost, což předurčuje následný čas sušení a žehlení. Počet otáček se běžně pohybuje mezi 400-1600 ot./min., doporučujeme volit pračky minimálně s 800 otáčkami. Dále zde nalezneme informace o intenzitě pracího účinku, kapacitě, která se obvykle pohybuje mezi 4 až 5 kg, a hlučnosti v dB.

Při rozhodování bychom měli také věnovat pozornost programovému vybavení přístroje a speciálním funkcím. Mezi nejběžnější patří přídavné máchání, možnost praní libovolně malého (polovičního) množství prádla, volba zakončené praní bez odstřeďování nebo bez vypuštění vody, což oceníte např. při praní záclon. Moderní pračky v sobě mají také zabudované elektronické řízení programů pomocí tzv. fuzzy-logiky. To zaručuje co nejšetrnější spotřebu. Principem je, že si pračka sama přizpůsobí spotřebu vody, teploty, dávkování pracího prostředku a intenzitu máchání podle konkrétního obsahu bubnu.

Pračka je energeticky náročný a navíc relativně hlučný výrobek, proto se nám může hodit funkce časového spínače. Ten můžeme nastavit tak, aby praní začalo až v době s výhodnější sazbou za elektřinu nebo až nebude nikdo doma.
Z hlediska životnosti pračky je třeba věnovat též pozornost materiálu, z kterého je vyroben buben a vana. Buben je extrémně namáhaná část pračky, proto by měl být odolný (nerez). Vanu již dnes výrobci dokáží vyrobit z plastových materiálů v pevnosti a odolnosti často minimálně srovnatelných s kovovými materiály.

Tím ale naše rozhodování nekončí. Jako spotřebitelé můžeme být totiž postaveni před otázku, když už pořizujeme pračku, jestli si nepořídit pračku kombinovanou se sušičkou. V tomto případě se prádlo ještě suší pomocí horkého vzduchu. I zde jsou v nabídce dva základní typy. Typ, který odpařenou vlhkost vyfukuje do prostoru, nebo typ, který vlhkost kondenzuje zpět na vodu. Když už jsme se rozhodli pro sušičku, musíme zpětně věnovat větší pozornost intenzitě odstřeďování pračky. Tento parametr totiž předurčuje náklady na sušení v sušičce.

13.2.2002 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist