Přestavte si půdu na letní pokojík

Na chatách a chalupách je půdní prostor se zkoseným stropem často jen skladištěm na věci, které se zrovna nehodí, ale nechceme se s nimi rozloučit. Pamatujete? V dětství jste možná i vy občas měli možnost prošmejdit nějakou takovou neuvěřitelnou pokladnici vzpomínek. Co se do ní ale vrátit a udělat z ní příjemný letní pokojík?

Léto budiž pochváleno. Jistě se také těšíte, že se k vám na zahradu vypraví přátelé a známí, bude grilovat, sedět dlouho do světlé noci. Taková návštěva se nemusí odbýt za jeden den, jenže kam ji uložit, když je vás plný dům? Dny se zrovna nevydařily, prší a děti hledají nějaký kout, kde by mohly rozkramařit hračky a přizvat ke hře pár kamarádů. Teenager je o prázdninách nějaký ten týden doma a nejraději se úplně ztratí rodičům z očí, aby mohl prodlévat u počítače nebo se jen tak nečinně povalovat s knížkou. A konec konců – i dospělý si někdy rád v deštivém dnu zaleze někam, kde má vytvořený svůj malý osobní koutek, trucovnu. Možná v něm pracuje, možná jen odpočívá – to už ponechme jeho okamžité náladě. Pro všechna tato využití se bude hodit pokojíček, vystavěný na půdě. Docela stačí jen postranní půdní prostor, pokud má ve středové části alespoň dva metry širokou část s výškou, v níž nemusíte shýbat hlavu.

Střecha zvenčí i zevnitř
Možná se pustíte do úpravy podkroví ve svém novém domě, většinou ale na tuhle dostavbu dojde až mnohem později. Je tedy potřeba nejprve zkontrolovat, jak na tom je půda se zdravím, tedy jestli do ní někde nezatéká, jestli si o trámy nezadřete třísky a střešní nebo štítové okénko je dobře utěsněné a bude se pohodlně otvírat. Opravili jste pár tašek na střeše, vyměnili střešní okno za moderní s pohodlným vyklápěcím systémem a dobře ho zaizolovali montážní pěnou? Tak se pusťte do smýčení nánosů času. Chce to vyhrnout si rukávy, zásobit se kbelíky vody a kartáči a vzít to pěkně od krovů až po podlahu. Když zjistíte, že trámy jsou někde příliš hrubé, vypomozte si i smirkovým papírem nebo bruskou. V letním pokoji nebudete trámy obkládat a zateplovat, ale možná to bude chtít nátěr. Vyberte vhodnou impregnaci a svrchní lak pro vnitřní prostory, nejlépe ekologický, ať se vám tu dobře žije a dýchá. Stejně postupujte i u vyzdívek, na půdě budou vypadat dobře i přiznané cihly, nemusíte omítat, ale musíte je dobře očistit, opravit spáry, zkrátka obnovit stěně kabát. Předpokládáme, že elektřinu máte na půdu vyvedenou, stačí tedy upravit rozvody tak, abyste měli po ruce pár zásuvek na lampy nebo počítač.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Nejdůležitější je podlaha
To „jen“ však znamená  pro půdní vestavbu vlastně nejvíc. Nejspíš tu máte jen betonovou mazanici, místy vydrolenou, uprášenou, studenou. Když budete podlahu řešit, chce to zvolit systém, po jakém se vám bude příjemně nehlučně chodit a který zároveň vytvoří tepelnou izolaci pro místnosti pod ním – v létě pak v nich bude příjemný chládek, v zimě nebudete muset tolik topit. Zní to složitě, přitom ale takovou izolovanou podlahu můžete mít hotovou za několik dní. Stačí zvolit skladebný systém z ekologických OSB desek a na něj stejné desky opatřené perodrážkou těsně poskládat. Pro zvukovou a tepelnou izolaci by to ovšem nestačilo. Naštěstí jsou tu moderní materiály, které nevytvoří nadměrnou zátěž na strop, takže je můžete použít právě tak v domku jako u jednoduchých prkenných stropů na chatě. Taková je určitě  foukaná čedičová izolace. Žádné polystyrenové desky, žádná složitá manipulace s deskamikamenné vlny, ale pod tlakem nasprejovaná vrstva izolace z přírodního materiálu. Pro zdravý dům vyberete můžete zvolit třeba u nás dostupný materiál Magmarelax Eco, zaručující nealergické prostředí bez fenolů a akrylátů, ve kterém jsou čedičová vlákna doplněna pojivy z obnovitelných organických látek. Desky navrchu zapadnou do perodrážek, takže netřeba spárovat, stačí jen povrchový podlahový lak a můžete se na půdu stěhovat.

Nábytek volně nebo napevno
Řešení vybavení se odvíjí samozřejmě od toho, k jakému účelu budete letní pokoj využívat. Ale protože možná začnete s malými dětmi s hernou, až trochu odrostou budou si tu chtít zařídit místnost podle svého vkusu, ať už něžně dívčí nebo sportovně chlapeckou a nakonec tu zbyde už zmíněná letní ložnice pro hosty, je skoro lepší na půdičku využít jen pár jednoduchých nízkých policových skříněk, šikovný stolek a na podlahu položit lehký kobereček, který s snadno snese na zahradu a vyklepe. K tomu nezapomeňte přidat pohodlné křesloválendu, je to přece váš relaxační pokoj. Starý pohodlný ušák po babičce přehozený pestrým plédem, do kterého se případně můžete i zamotat a v klidu si snít, to je kus nábytku, který vám na půdě vytvoří ono kouzlo malého intimního ráje.

TIP
Pokud chcete užívat půdní prostor celoročně, chce to samozřejmě zateplit i šikmou střešní konstrukci a obložit ji OSB deskami, prkny nebo sádrokartonem a vybavit místnost topením. I na zateplení šikmých stěn lze použít foukanou minerální izolaci.

Text: Gabriela Koulová
Foto: treehugger.com, forums.urbanclimbermag.com, tripadvisor.com, inspectapedia.com, merchantcircle.com

30.3.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist