Přemýšlíte o prodeji nemovitosti? Ceny jsou nejvýš v historii a stále rostou

Nebývalý nárůst cen nemovitostí je v ČR naprosto unikátní, nikde jinde ve světě ani v EU se s něčím podobným nesetkáte. Na prodej vaší nemovitosti je teď nejlepší čas, protože raketový růst jejich cen může za to, že na ně stále více lidí nemá dostatečné finanční prostředky.

profimedia-0237169599-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia

Za neobvyklým růstem cen stojí hned několik aspektů. Tím nejdůležitějším je, že se nestaví tolik, aby to uspokojilo poptávku. Podle portálu ideveloper.cz, který se soustřeďuje na prodej bytů v novostavbách, je v Praze nabízeno kolem 5 tisíc nových bytů, ale zájem je více než dvojnásobný. Na vině nedostatečné výstavby je hlavně zdlouhavá administrativa při stavebních řízeních developerských projektů.

Stále více lidí si byty pořizuje jako investici a ne jen k bydlení. Nízké úrokové sazby a nedůvěra k různým investičním fondům na straně jedné a neustálý růst cen nemovitostí na straně druhé způsobily, že investice do nemovitostí se staly jedním nejbezpečnějších způsobů uložení a zúročení peněz. Také vzrůstající obliba ubytovávání turistů v privátech se ukazuje jako zajímavý přivýdělek, i způsob splácení hypotéky z vyinkasovaného nájmu.

Posledním důvodem je vzrůstající počet singels, tedy lidí žijících v jednočlenné domácnosti. Protože na trhu chybí byty s výměrou do 50 m², jsou tito obvykle velmi dobře situovaní jedinci nuceni kupovat byty 2+kk či 2+1, tedy větší, než by odpovídalo jejich potřebám, a tak skupují byty, které nejčastěji vyhledávají malé rodiny a mladé páry. Což opět navyšuje už tak rostoucí cenu nemovitostí.

Střet těchto aspektů má za následek raketový růst cen nemovitostí od roku 2014. Portál Bezrealitky.cz podnikl rozsáhlý průzkum o chování realitního trhu v období před koncem roku 2017. Vycházel z dat svých klientů, které čítají více než 200 000 na serveru nabízených nemovitostí.

Ceny ještě porostou

„Aktuální vývoj na realitním trhu nasvědčuje, že růst cen nemovitostí se v nejbližší době nezastaví. V první polovině roku 2017 realitní trh kopíroval trend nastartovaný předchozích dvou letech. Ve třetím kvartále 2017 došlo k výraznému zpomalení růstu cen. Zdálo se, že v letních měsících se trh stabilizoval. Poslední údaje ale ukazují, že pouze nabíral dech, protože v posledních týdnech ceny opět rostou,“ říká Hendrik Meyer z Bezrealitky.cz.

Z dat vyplývajících z grafu se dá předpokládat, že narůst bude letos a začátkem roku 2018 minimálně stejný jako v roce 2016. Pokud se předpokládaný vývoj cen potvrdí, můžeme očekávat, že na koupi nemovitosti bude mít méně lidí než v současnosti, protože zatímco byty budou dražší až o 25 %, příjmy domácností porostou jen o 4 %.

Byt i dům prodáte velmi rychle

Ač se to může zdát paradoxní, tlak, který růst cen a poptávky vyvolávají, hovoří opět ve prospěch prodávajících. Ti prodají za lepší cenu a rychleji než před rokem.

Ze zkušenosti realitního serveru bezrealitky.cz vyplývá, že oproti minulosti, kdy si lidé prohlíželi více nemovitostí, dnes často berou první nemovitost, kterou si prohlédnou. Napomáhá tomu jak rychlejší vyřizování hypoték tak růst ekonomiky. Majitelé nemovitostí zase nemusí podléhat smlouvání, protože dobře vědí, že zájemců je dost, a pokud jejich požadavky nevyhovují jednomu zájemci, druhý nebo třetí na ně kývne.

Prodat dnes byt průměrně trvá 10 týdnů, což odpovídá začátku roku 2015, kdy dramatický růst cen začal. Počítá se doba od zveřejnění nabídky po podpis smlouvy. „Ve statistice bezrealitky.cz je vidět překotný vývoj, který nastal koncem roku 2016, kdy měl vstoupit v platnost nový zákon. Ten omezil dostupnost hypotečních úvěrů. Nemovitosti se kupovaly opravdu narychlo z obavy, že v novém roce zájemci na hypoteční úvěr nedosáhnou,“ vysvětluje Meyer.

Domy se prodávají v průměru za 12 týdnů, což je také rekordní doba. Důvodem je opět nedostatečná výstavba. Lidé, kteří chtějí bydlet a neseženou dostatečně rychle nový byt ve městě, koupí raději dům v některém z blízkých satelitů. To zvyšuje zájem a současně i urychluje poptávku.

Naopak chaty a chalupy drží stabilní počet zájemců. Trend, kdy lidé kupují více domů určených k rekreaci, zesílil někdy kolem začátku roku 2016 a stále nepolevuje.

Porostou nejen ceny bytů, ale i pronájmů

Říjen 2017 se ukázal jako rekordní, co se týká cen bytů i domů. A zájem stále stoupá. A to i přesto, že stále více zájemců a rodin si za současné situace nemůže ze svých příjmů nemovitost dovolit. Vinu na to nese i změna hypotečního zákona.

A jaký bude další vývoj? Porostou ceny nájmů a lidé, kteří si nebudou moci dovolit bydlení ve městě, se přestěhují do okrajových čtvrtí a na venkov.

Přesto zatím nic nenasvědčuje tomu, že v nejbližších dvou letech dojde splasknutí realitní bubliny.

28.11.2017 5:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist