Přemýšlíte, čím oživit svou koupelnu nebo kuchyň? Pořiďte si obklad z mozaiky!

Použitím mozaiky – ať už na stěně, či podlaze – dodáte interiéru punc originality a luxusu. Pokud trochu popustíte uzdu své fantazii a zkombinujete různé barvy či tvary, získáte naprosto jedinečný artefakt, který se stane fantastickou dekorací.

obr.13_glamur_mozaika_kolecka_1-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: Ateliér Glamur

Mozaikové obklady znáte spíše asi z bazénů či wellness center. Stále častěji se s nimi můžete ale setkat také na stěnách kuchyňských linek nebo v koupelnách. Výhodami mozaiky jsou především značná variabilita, dlouhá životnost a velká odolnost. A protože se používá už po staletí, zřejmě nikdy nevyjde z módy.

Vsaďte na bílou keramiku

Zvláště v českých zemích jsou nejrozšířenější mozaiky z glazované i neglazované keramiky, příp. ze skla. Skvěle se totiž kombinují s keramickou dlažbou nebo dřevěnou podlahou. Na trhu jsou však mozaiky z dalších materiálů, jako jsou například sklo, kámen (nejčastější je řezaný nebo oblázky), dřevo či nerezový plech. Určitě oceníte také širokou barevnou škálu těchto obkladů. Sice i tady se projvuje vliv módních trendů, ale stálicemi nadále zůstávají barvy bílá, černá, červená a zlatá.

Odpadá piplačka s malými čtverečky

Už dávno nemusíte volit pouze čtverečkovanou klasiku. Vybírat si můžete z koleček, oblázků, vlnek nebo bricků, což jsou různě velké obdélníky. Možná se setkáte také s mozaikou připomínající včelí plásty. Jedná se o tzv. hexagony. Nejmenší dílky mozaiky mají 5 x 5 milimetrů, ty největší jsou velké i 10 x 10 centimetrů.

Mozaiku už ale není nutné lepit po jednotlivých kousíčkách. Výrobci její použití usnadňují tím, že ji dodávají většinou na síťovaném podkladu, který jde podle potřeby uříznout na požadovaný rozměr. Navíc se tím snadno přizpůsobí požadovanému tvaru. Proto ji oceníte zvláště při obkládání van, sloupů, říms nebo nik. Poslední dobou také nahrazuje dříve moderní listely (dekorativní proužky vkládané mezi dlaždice) nebo bombata (používají se většinou k zakončení obkladu). Zajímavě vypadá třeba kombinace mozaiky s velkoformátovými obklady a dlažbou.

Opticky zvětší kuchyň nebo koupelnu

Když dodržíte pár zásad, můžete snadno „ovlivnit“ prostorové dispozice místnosti. Svislý mozaikový pás zvýší strop a navíc vytvoří optický předěl (např. mezi koupelnou a WC nebo mezi kuchyní a obývákem). Když mozaikový vzor nalepíte vodorovně, místnost bude vypadat širší, příp. nižší.

Protože však mozaika je výrazným akcentem v kterékoli místnosti, dejte pozor, abyste s ní prostor příliš nezahltili. To platí zvláště pro panelákové koupelny či kuchyně.

Text: Ivana Kukalová

12.12.2016 10:01

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist