Přeměna panelákového bytu

Panelové domy jsou specifické především tím, že všechny byty, které ve svých útrobách schovávají, jsou naprosto identické. Téměř každý, kdo v takovém panelákovém bytě bydlí, se snaží svůj domov zvelebovat jak se dá, ale představa celkové rekonstrukce je trochu děsivá.

116398-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Rozhodnutí zní: Rekonstrukce
Rozhodnete-li se pro kompletní rekonstrukci panelákového bytu, měli byste si předem ujasnit důležitá fakta. Tak například je dobré se zamyslet nad cílovou funkcí samotného bytu. Stanovte si priority, protože je jasné, že všechny vaše představy o zrekonstruovaném bytě nebude možné naplnit.

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

Systematické plánování
Nejlépe sestavíte plán rekonstrukce tak, že si byt projdete a zamyslíte se nad tím, odkud by bylo nejlepší začít. Obvykle bývá tou správnou místností vstupní hala či předsíň. Pokud je předsíň příliš malá, nesnažte se do ní za každou cenu vtěsnat šatní skříň. Někdy postačí i pěkný věšák na stěně a pár polic na boty, které právě nosíte. Když se k tomu přidá pěkná podlaha a barvy, výsledek bude určitě působivý.

A manévrovací prostor je v předsíni někdy důležitější než skříně. Předsíň by měla tvořit mimo jiné i tepelnou a hlukovou bariéru mezi chodbou v domě a bytem, ale tuto funkci mohou zastat i kvalitní vstupní dveře. Proto se nabízí možnost v podobě propojení haly s další místností – obvykle obývacím pokojem.

Jeden prostor
Nevýhodou panelákových bytů je zcela jistě mimo jiné také pocit stísněnosti v každém pokoji. Tento nedostatek se však dá řešit například probouráním všech pevných dělících příček, obvykle vyrobených z překližky. Dostanete tak jeden, zcela otevřený a světlý prostor, který budete moci podle libosti kdykoliv předělit například posuvnými dveřmi či zástěnami, paravány a jinými moderními dělícími příčkami.

Velká fotogalerie obývacích pokojů

Coby pevný dělicí prvek může zůstat stát jen jedna stěna, oddělující ložnici a koupelnu. Ta může být pokryta výraznou trendy tapetou nebo kontrastní barvou. Pakliže vás navíc trápí severní orientace bytu, budete mile překvapeni, kolik světla do otevřeného interiéru dostanete demolicí pevných příček. Pokud chcete hodně umocnit a zvýraznit nově vzniklý prostor ve vašem bytě, do prostřední části obýváku, který může být od kuchyně oddělen jen barovým pultíkem či opticky (pomocí např. sedací soupravy), umístěte imitaci podpěrného dřevěného trámu. Uvidíte, že i v paneláku to může nakonec vypadat jako v loftu.

Čtěte také:

Pohrajte si se stěnou za čelem postele

Interiérová designérka radí: Bezpečný dětský pokoj

Realizace podkrovního dětského pokoje – jak to dělají profesionálové

Text: Lucie Sýkorová
Foto:omahku.net, epicturs.com, styleathome.com, thehousestyle.com, wieprosalbag.blogspot.com

13.6.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist