Předvánoční úklid na poslední chvíli. Hlavně efektivně

Vánoční svátky by měly být dobou odpočinku a rozjímání. Místo toho jsme je proměnili v honbu za dárky a štvanicí za dokonale uklizeným bytem. Pravda, k pocitu pohody čisté prostředí přispívá, ale nic se nemá přehánět. Pokud ale byt potřebuje generální úklid, postupujte podle našich tipů a zvládnete ho levou zadní.

shutterstock_1600130314-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Úklid je i zbavení se zbytečností

Než se pustíte do akce, rozmyslete si, co všechno budete dělat a naplánujte si logický postup, abyste jedním úklidem nezničili práci, co jste dodělali před hodinou.

Pokud si nedokážete představit Vánoce bez perfektně srovnaných skříní, nebojte se toho. Rovnejte je ale postupně komínek po komínku, když vyházíte celou skříň na jednu hromadu, přiděláte si zbytečnou práci. Úklid využijte i k vytřídění věcí. Dostal se vám do ruky svetr, který jste dva roky neměla na sobě? Možná by udělal radost někomu jinému – odneste ho do charity nebo sběrných kontejnerů.

Přípravky, které fungují

Babičky si vystačily s mýdlem a octem. Některé moderní čisticí prostředky jsou výborné, ale mnohé tradiční postupy fungují stejně dobře nebo lépe. Na mastnotu nejlépe zabírá přípravek na mytí nádobí, do kterého přidáme trošku prášku do pečiva nebo sody. Na vodní kámen zaručeně funguje ocet. Na osahaný a zašlý dřevěný nábytek použijte vlhký hadřík s mýdlem a následně suchý na doleštění.

Například na šmouhy na podlaze výborně funguje prostředek na zrcadla. Stačí přidat pár kapek do vody na podlahu a hadr důkladně vyždímejte.

Vyprané záclony = polovina úspěchu

Sněhově bílé záclony jsou nutností – vyprané místnost nejen provoní, ale i výrazně prosvětlí. Ideální je do bubnu pračky poskládat, prát na 40 °C a k prášku přidat bělidlo. Záclony jen lehce vyždímané rovnou pověste.

Nepříjemnou částí úklidu je prach. Čím více věcí máme na poličkách, tím hůř se udržují čisté. Velký úklid je ideální čas na vyhození zbytečností. Drobnosti z dovolených nebo od dětí, které máme rádi, můžeme po vystavení uklidit do dekorativních krabic.

Odstraněním přebytečných dekorací z vitrín a poliček se také odlehčí prostor.

K navození čistoty a pořádku pomáhají i vyleštěná zrcadla a skleněné plochy.

Čistota voní

Někdy stačí důkladně vyvětrat, utřít prach a vyprat záclony i povlečení, aby se vzduch v místnosti dobře vyčistil a byl opět příjemný. Obzvlášť před Vánoci zatoužíme po vůních. Ovoněné svíčky, aromalampy, vonné tyčinky i přípravky na toaletu mohou ještě více umocnit správnou sváteční atmosféru. Pozor, abyste to ale nepřehnali, vůně doporučujeme nekombinovat.

Další součástí čistoty je úklid svršků či srovnání potahů. „Optický vjem je při úklidu velmi důležitý a zdánlivé drobnosti jako tričko odložené na křesle nebo spadlý přehoz pohovky to snadno pokazí,“ vysvětluje Michaela Somolová. Dokonce i srovnání kosmetiky v koupelně zlepší celkový dojem.

Řekněte si o pomoc

Nebojte se požádat o pomoc! Lustry nechte na muži – vysvětlete mu, že tak šikovní se štaflemi jako on nejste, a proto je to úkol právě pro něj. Ovšem ani do ostatních úkolů se nemusíte pouštět sama, pokud se na to necítíte nebo chcete svůj čas strávit jinak.

14.12.2020 10:05 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist