Předsíň je vstupní bránou do vašeho soukromí

Napadlo vás někdy, že ve skutečnosti váš domov a okolní svět neoddělují vstupní dveře, ale právě první místnost v bytě, kterou je většinou předsíň? Právě tam totiž často pouštíte osoby, které nepatří vyloženě mezi vaše blízké. V předsíni přebíráte poštu, od poslíčka pizzu, od messengera balíček…

19t.acrylic_piskova_seda_mat_capuccino_lesk_bok_seda_londyn_mat_foto_zdroj_trachea-1100x618.jpg Celá galerie 23 Zdroj: Trachea

Právě tady prohodíte pár slov se sousedkou, která si přišla vypůjčit mouku nebo vás upozornit na to, že popeláři zase nevyvezli popelnice. A samozřejmě není třeba připomínat, že v předsíni si o vašem bydlení dělají první úsudek hosté, když k vám přijdou na návštěvu.

Navíc se jedná o prostor, který vás vítá po náročném dni domů. A proto si zaslouží, abyste mu věnovali větší pozornost, než že tam umístíte botník a tři věšáky na kabáty.

Místnost mnoha tváří

Ať už máte předsíň, v níž se sotva otočíte, nebo naopak prostornou halu, kam ukládáte kromě kabátů a bot třeba také kolo či další sportovní náčiní, vždycky byste měli především myslet na to, aby působila příjemně, prostorně a vzdušně a aby v ní vždycky bylo uklizeno. Proto je ideální si nechat zhotovit nábytek na míru, který vám umožní maximálně využít daný prostor.

Vynalézaví ale můžete být i jinak. Pokud sem ukládáte třeba sportovní potřeby, vždycky máte možnost i pořídit speciální věšáky, na které můžete zavěsit například kolo, nebo různé vaky, do nichž můžete umístit třeba tenisové rakety či fotbalové míče.

Nutností je vestavěná skříň

Problém s organizací prostoru ovšem může nastat, když vám předsíň musí suplovat i šatnu. V tom případě je nezbytné si nechat vyrobit vestavěnou skříň, kterou účelně rozdělíte na jednotlivé zóny.

Když si předem rozmyslíte a určíte už při návrhu, kde bude mít každá věc své místo, zabráníte tím chaotickému vrstvení svršků nebo bot, příp. dalších nezbytností. Určitě oceníte hlavně závěsné systémy a šuplíky či drátěné koše.

Máte halu? Využijte ji naplno

Pokud patříte mezi ty šťastnější, kteří vlastní rodinný dům, v němž je i hala, můžete si pečlivé a zároveň atraktivní rozvržení tohoto prostoru doslova užít. Zřejmě nemusíte řešit nedostatek místa a maskovat lyže někde v rohu pod kabáty. Máte tedy výhodu, že můžete pojmout vstupní prostor podstatně velkoryseji, než je tomu u standardních bytů. Můžete si sem dokonce pořídit třeba i zajímavou komodu, konzolový stolek, pohovku nebo alespoň křeslo a také různě zajímavé dekorace, jako jsou obrazy či lampy.

Každopádně i v tomto případě se vyplatí praktické myšlení. Alespoň, co se týká odkládání kabátů, bot a třeba i deštníků. Své místo by měly mít hned u vstupních dveří, ideálně v zádveří, které by mělo být od haly odděleno buď pouze vizuálně, nebo dveřmi.

Nezapomeňte na podlahu

Není nad to, když můžete ovlivnit také podlahovou krytinu. Tím ale nemáme na mysli zrovna koberec nebo kožešinu. Ani jedno se vám v předsíni totiž neosvědčí. Vsaďte raději na podlahu, která dobře snáší velkou zátěž a je odolná proti otěru. Velmi často se do předsíně proto pokládá dlažba, ale zatracovat nemusíte ani PVC nebo vinyl.

Před vchodové dveře se vyplatí umístit alespoň klasickou rohožku. K dostání jsou ale i účinnější čisticí koberce, které zachytí velkou část nečistot z podrážek bot. Praktické je dát čisticí rohož s protiskluzem i dovnitř chodby, a to zvláště v případech, že zde nemůžete vzhledem k nedostatku prostoru oddělit špinavou a čistou zónu.

1.3.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist