Předsíň o vás prozradí víc, než si myslíte

Předsíň je první místnost, do které často i několikrát za den vstupujeme. Je také prvním prostředím našeho bytu, do kterého přichází případná návštěva. Měla by tedy být praktická a zároveň reprezentovat, co se dá v dalších prostorách, ale vlastně i od obyvatelů bytu očekávat.

ph018325-1100x618.jpg Celá galerie 17 Zdroj: IKEA

Předsíň o vás prozradí víc, než si myslíte

Předsíň je první místnost, do které často i několikrát za den vstupujeme. Je také prvním prostředím našeho bytu, do kterého přichází případná návštěva. Měla by tedy být praktická a zároveň reprezentovat, co se dá v dalších prostorách, ale vlastně i od obyvatelů bytu očekávat.

Předsíně bytů jsou většinou mnohem menší, než bychom si přáli. V mnoha případech, například u panelákových bytů, se často vlastně ani za předsíň považovat nedají, protože jsou jen spojovací chodbou mezi jednotlivými místnostmi.

Často zde ukládáme kabáty, bundy a boty několika lidí, deštníky a další různé drobnosti, které potřebujeme mít při odchodu nebo příchodu po ruce. Pokud je v předsíni místo, na které se při obouvání můžeme posadit, a třeba i zrcadlo, je to v našich podmínkách už tak trochu luxus.

I tak bychom ale vstupní část bytu měli zařídit prakticky a zároveň vkusně, často je potřeba pečlivě zvážit využití každého čtverečního i kubického centimetru.

Podlaha odolná a příjemná

Do předsíně většinou vcházíme v botách, které mají na podrážkách všechno možné, a pokud máme psa nebo menší děti, ušpinění podlahy je samozřejmě ještě vyšší. Někde se to stále ještě řeší zouváním na venkovní chodbě, ale když máme v předsíni kvalitní podlahu, není tento potupný způsob přezouvání nutný.

Základním požadavkem na podlahovou krytinu předsíně je snadná údržba, kdysi oblíbené a levné lino v současnosti nahrazuje dlažba. Ta je nejlepší velkoformátová, ideálně světlejší s jemným dekorem – například imitací dřeva nebo kamene. Na tmavší dlažbě sice není vidět špína, ale opticky zmenšuje prostor, světlá barva se dobře kombinuje s většinou nábytku, ale musí se velmi často uklízet.

Možností je ale samozřejmě víc. Můžeme zvolit poměrně odolný vinyl, ale musí být opravdu velmi kvalitní s vyšší nášlapnou vrstvou. Pokud se rozhodneme pro dřevěnou podlahu, musí to být tvrdé druhy dřeva a je nutné počítat s jeho náročnější údržbou.

Koberce se v současnosti už moc nepoužívají, i když zátěžové koberce z nových materiálů se poměrně snadno čistí. Při případném pořizování koberce do předsíně je potřeba vybrat skutečně kvalitní a hustý.

Určitou část přenášení špíny z venku do bytu můžeme eliminovat tím, že ještě před vstupní dveře umístíme rohožku.

Nábytkové vybavení vkusné a zároveň praktické

Kdysi byly v našich předsíních téměř unifikované „nábytkové“ nebo spíš věšákové stěny z podivných materiálů. V současnosti v mnoha předsíních najdeme takzvané předsíňové stěny, které kombinují věšáky, botník, poličky, zrcadlo i osvětlení. Na příručním věšáku by mělo být dost místa pro aktuálně používané oblečení a v botníku pro sezonní obuv. Vše ostatní, co se právě nenosí, uskladňujeme jinde. V předsíni se v případě dostatku místa uplatní i skříňka nebo komoda, do které uložíme rukavice, šály, čepice a mnoho dalších drobností.

Pokud máme to štěstí, že je předsíň prostorově větší, je ideální v ní vybudovat tzv. vestavěné skříně a vše schovat za jejich dveře.

Botník by měl být tak velký, aby se do něj mohly odložit boty všech obyvatelů bytu. Pamatovat bychom měli i na to, že především ženy nosí boty na vyšším podpatku nebo kozačky, které jsou celkově vyšší. Mimo výšky je důležitá i hloubka, která by měla být 35 až 40 centimetrů. Botník je možné využít i jako místo, kde se můžeme při obouvání posadit.

Zrcadlo by mělo být dostatečně velké a především vysoké, aby byla možná kontrola celé postavy, mělo by být samozřejmě i správně osvětlené.

Osvětlení dostatečné i decentní

I když se jedná „jen“ o předsíň, je nutné především kvůli orientaci v prostoru a bezpečnosti zvolit správné osvětlení. Nejvhodnější jsou světla usazená přímo ve stropě nebo v podhledu, která nezasahují do prostoru pod nimi a osvětlí velkou plochu. Zajímavé efekty je možné dosáhnout použitím natáčecích bodových světel.

Pokud máme to štěstí, že předsíň má okno nebo dokonce okna, je situace poněkud jednodušší, protože je potřeba v podstatě jen noční orientační osvětlení. Na tento typ osvětlení je výhodné použít světla, která detekují pohyb a automaticky se rozsvítí i po nějaké době zhasnou. K dostání jsou dnes v mnoha typech, nejvýhodnější je ekonomicky úsporná LED technologie, která má i při častějším zapínání a vypínání dlouhou životnost.

Detaily pro příjemné prostředí

Předsíň by měla být zařízena prakticky, jednoduše a samozřejmě i s určitým smyslem pro detaily, které navodí pohodu. V takové předsíni pak nechybí například polička pro odkládání různých každodenních nezbytností, věšák na klíče nebo i vodítko na psa, koš na deštníky… na stěně může být příjemný veselý obraz nebo třeba i rodinné fotografie, praktickým doplňkem je třeba i malá nástěnka na vzkazy.

Určitě nic nepokazíme, když do předsíně umístíme nějaké vonítko a byt nás pak vždy přivítá příjemnou vůní…

20.7.2021 5:30 | autor: Zdeněk Urban

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist