Předokenní rolety – ochrání před sluncem, větrem i zloději

Léto sice nesměle, ale přesto klepe na dveře. Ve chvíli, kdy slunce konečně vyleze zpoza mraků, začíná pálit do oken. Jak proti němu uchránit domácnost? Nejjednodušší jsou žaluzie nebo rolety. Zkuste třeba tradiční předokenní rolety. Na jihu Evropy se osvědčují již přes sto let.

Předokenní rolety dokážou v létě udržet v bytě chladnější klima, romě toho chrání vybavení bytu před nežádoucími a silnými slunečními paprsky. A také dotváří nezaměnitelnou atmosféru domova. Pokud se pro ně rozhodnete, budete mít na výběr několik druhů. A pamatujte, že rolety nejsou jen textilní a že mohou být např. složené z dřevěných lamel, tak jako žaluzie.

Podomítkové předokenní rolety

Stavíte-li dům, vyberte předokenní rolety rovnou při jeho stavbě. Existují totiž takové, které je možné zabudovat pod omítku novostavby. Vybrat si můžete z mnoha typů lamel – hliníkovou s polyuretanovou pěnou, hliníkovou extrudovanou, tedy bezpečnostní, nebo třeba plastovou, která je proti hliníkovým mnohem levnější.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Lamely mohou být různě barevné, proto je můžete vybrat přímo na míru vašemu domu a jeho omítce. Stejně tak můžete vybírat mezi ovládáním rolet – předokenní roletyje možné ovládat mechanicky pomocí šňůr nebo popruhů, nebo také elektropohonem.

Není to drahé řešení, ale není ani nejlevnější. Ve standardní stavbě se cena takového zastínění může pohybovat od 8 000 Kč za dvojdílné klasické okno.

Pohodlí díky časovým spínačům

Tady si můžete vybrat obsluhu centrální nebo místní a způsob dálkového ovládání nebo například větrného či slunečního čidla. Výjimkou nejsou ani časové spínače, takže výhod rolety můžete využívat i ve chvílích, kdy jste v práci nebo třeba na dovolené.

Kromě podomítkových rolet existují i klasické předokenní rolety, které namontujete již na postavený dům, i ty však působí přirozeně a kompaktně s celým domem. Nadokenní rolety jsou nejlepší pro plastová okna, namontují se na okno a jako jeden stavební díl se vloží do okenního otvoru. Je to jednoduché a levné řešení. Zastínění vás přijde na cca 2 500 Kč pro standardní okno.

Žaluzie a rolety – inspirativní fotogalerie

Předokenní rolety využijete po celý rok

Okna jsou nejcitlivější části domu, co se týče teplených ztrát, proto předokenní rolety s výhodou využijete i v zimě. Chrání okna před větrem, bouřemi i krupobitím, a dokáží tak znatelně prodloužit životnost plastových, dřevěných, ale i hliníkových oken.

Kromě toho jsou výbornou bariérou proti hluku – snižují hlučnost až o 16 dB. A v neposlední řadě jsou předokenní rolety vynikající překážkou pro zloděje, proto je stále více vyhledávají i majitelé rekreačních chat.

Martina Tlachová
Foto: climax.cz a archiv autora

25.6.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist