Jak předejít vyplavení domu kvůli prasklému potrubí?

Vyplavení domácnosti, ať už sousedem z patra nad vámi, nebo vlastní vinou, je jedna z nejběžnějších pojistných událostí, které pojišťovny řeší. Určitě se tak vyplatí investovat nějaký ten čas a peníze do řešení, které minimálně následky prasklého potrubí zmírní.

jak-zabranit-vyplaveni-domu-1-1100x618.png Celá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Prevence je základ!

Nejčastějším slabým místem v každé domácnosti jsou připojovací hadičky ke dřezu, WC či obecně k vodovodním bateriím. Tyto hadice jsou obvykle vyrobené z pryže nebo silikonu a hliníkového nebo nerezového opletu.

Spoje u závitu jsou navíc často lepené a je tak jen otázkou času, jak dlouhou dobu lepidlo vydrží. V obou případech je však jedno jisté. Jedná se o hadičky, které mají životnost cca 5–10 let a je nezbytné je kontrolovat. Navíc nejsou paradoxně dvakrát odolné vůči vlhkému prostředí a saponátům či jiným přípravkům určeným na úklid.

Nejlepší volbou jsou tak hadičky z nerezového vlnovce. Jsou sice desetkrát dražší než levné pryžové, ale jejich výdrž a životnost je mnohonásobně vyšší. Navíc následky vyplavení stojí určitě více, a to i přestože vás jistí pojištění.

Další prevencí je hadičky nemontovat na krátko a zbytečně neohýbat. Lepší je koupit delší hadičku s kolenem, kdy se mnoho sil, které hadičce vadí, vyřeší a hadice nebude tolik namáhaná.

Budujeme nové rozvody

U stávajících rozvodů nelze, zvláště pak u panelákových bytů, moc jiných záležitostí ohledně vody řešit. V případě nových rozvodů nebo u domů, kde dodávku vody zajišťuje vaše čerpadlo, je možností mnohem více.

Zde rozhodně platí, že šetřit na kvalitě trubek a spojů se nevyplatí. Obecně platí, že je vhodné dělat spojů co nejméně, a kde není zbytí, každý spoj řádně svařit či smontovat. Než pak celý potrubní rozvod zazdíte, proveďte několik tlakových zkoušek, tu první se vzduchem a další s vodou.

U tlakové zkoušky je důležité použít kvalitní manometr a mýdlovou vodu (v případě vzduchu). Manometr vám pohlídá tlak a mýdlovou vodou řádně namočte spoje a sváry. Pokud bude nějaký svár netěsný, začnou se vám vytvářet bublinky. Mýdlovou vodu je tedy dobré mít vhodně naředěnou. Tato kontrola je vhodná jednak pro zjištění drobných netěsností, které na manometru nemusí být hned vidět, ale také uvidíte velmi přesně, kde vám utíká tlak. Jakmile je tlaková zkouška vzduchem hotová, potrubí napusťte vodou a řádně odvzdušněte.

Nezapomeňte na čerpadlo!

Všechny výše zmíněná řešení a doporučení jsou pouze součástí prevence. Jakmile i tak dojde k prasknutí potrubí či spoje, čerpadlo vám do systému stále čerpá novou a novou vodu, kterou bude čerpat, dokud ve zdroji nějaká bude. Může se tak jednat i o vyšší jednotky objemu vody a to už je opravdu velký problém. Obdoba samozřejmě platí také u obecního vodovodu a možné řešení je aplikovat na oba typy připojení.

Čtěte také:

Vždy je ovšem lepší myslet na tyto ochranné prvky při samotné realizaci, po ní se totiž některá řešení nedají jednoduše aplikovat. Asi nejběžnější řešení spočívá v měření průtoku vody nebo v detekci vody na podlaze. Obě čidla pak stačí napojit na zařízení, které vypne čerpadlo nebo uzavře přípojku obecního vodovodu. Zde je pak několik řešení, která se aplikují nejsnáze:

Impulzní vodoměr + řídicí jednotka + stykač nebo relé
Princip tohoto řešení spočívá v měření objemu protečené vody impulzy. Ty mohou být příkladně v poměru 1 : 10 (impulz : 10 litrům). Tyto impulzy počítá řídicí jednotka a na jejich základě vyhodnotí, že došlo k prasknutí potrubí nebo k neuzavření vodovodní baterie apod. a odstaví čerpadlo.

Impulzní vodoměr + řídicí jednotka + servo ventil
Princip řešení je velmi obdobný jako v prvním případě. Rozdíl spočívá pouze v tom, že řídicí jednotka sepne servo motor, který uzavře kulový ventil.

Čidlo přítomnosti vody + stykač či relé + servo ventil
Toto řešení spočívá v umístění čidla (laicky řečeno: dvou pevných vodivých drátů) do nejbližší možné blízkosti místa vyplavení nebo nejnižšího bodu vyspádované podlahy. Jakmile zde bude přítomna voda, propojí se okruh a spínací zařízení zajistí odstavení provozu čerpadla nebo sepnutí servo ventilu.

První dvě řešení a jim podobná je ovšem nezbytné instalovat na první místo v hlavní sestavě, které je možné. V případě obecního vodoměru je to místo za vodoměrem. Pokud dojde k porušení potrubí před vodoměrem, ochrání vás třetí řešení.

text: autorský článek Jan Vrbata, foto: shutterstock.com

18.8.2022 7:00 | autor: Jan Vrbata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist