Před vstupem očistěte obuv

Prostoru u vchodových dveří si všímáme zejména s příchodem podzimních plískanic. Představa čerstvě vytřené podlahy předsíně poseté mokrými a blátivými stopami je děsivá. Podle čeho ale vybrat opravdu funkční rohož?

Podle čeho vybírat rohož

Přestože je rohož do jisté míry vizitkou domácnosti a chceme její pomocí vítat všechny příchozí, její estetickou funkci raději upozaďte. Měla by plnit funkce, které v deštivém období oceníte. V prvé řadě by vám měla pomoci udržet čistotu v interiéru, zabránit mechanickému poškození podlahových krytin a minimalizovat případné úrazy na kluzkém povrchu.

U rohože si všímejte jak materiálu, tak její velikosti. Materiál by měl být odolný, bezpečný a měl by dostatečně napomoci plnit funkci takzvaného třífázového čištění. Rohož by totiž měla vaši domácnost ochránit před nečistotami hrubými, jemnými a před vlhkostí. Dostatečně savé rohože dokážou většinu nečistot z obuvi odstranit už samotnou chůzí. Rozhodující bude jistě i fakt, z jakého materiálu je podlahová krytina za vchodovými dveřmi. Máte-li v předsíni položený koberec, budete se zřejmě soustředit právě na savou část rohože.

Krásný materiál nestačí

Nabídka materiálů rohoží je rozmanitá. Krásně vypadají masivní hliníkové kostry s čisticí vložkou, které jsou stabilní a jsou schopné pod svou bytelnou konstrukcí schovat dostatek nepořádku. Bohužel ale dostatečně neplní svou čisticí funkci. Na pohled hezké, ale nepraktické jsou i dřevěné rohože, které po navlhnutí kloužou a stávají se nebezpečnými.

Budete-li vybírat rohož z přírodního materiálu, zaměřte svou pozornost i na kvalitu zpracování. Levné rohože se začnou brzy drolit a vy si do místností nanosíte ještě více nepořádku, než kolik vám nadělí podzimní ulice. Máte-li přístupovou cestu vysypanou drobnými kamínky či štěrkem, hodí se kartáčové rohože. Jejich nevýhodou je zachytávání spadaného listí a odkvetlých květenství stromů, které se z materiálu velmi špatně odstraňují. Ideálním materiálem rohoží je kaučuk, který by měl být dostatečně pružný, paměťový a měl by mít protiskluzovou úpravu.

Jak si k čistotě dopomoci

Vybrat rohož, která by potřebu třífázového čištění dostatečně plnila, není jednoduchý úkol. Problém můžete vyřešit vhodnou kombinací venkovní rohože na zachycení hrubších nečistot a textilní rohoží pro zachycení vlhkosti. Ta již může být v interiérové části vchodu. Kvalitní textilní rohož musí mít nepropustnou spodní stranu a dostatečně pevné vlákno.

Druhým kritériem výběru je velikost venkovní rohože. Její šíře by měla být větší, než je šíře vstupních dveří, abychom zabránili jejímu případnému obcházení. Rohož by neměla být ani příliš úzká, její dostatečná délka zajistí maximální zachycení nečistot při vcházení do obydlí. Zejména u textilních a přírodních rohoží si všímejte i výšky venkovní rohože. Pro výběr bude důležitý fakt, kolik má vaše domácnost členů a kolik párů bot přes rohožku pravidelně projde.

Hodí se i další komponenty

Pro deštivé měsíce si ke vchodu pořiďte odkapávač na obuv. Pokud se vám typické plastové podložky nelíbí, můžete si jednoduchý venkovní odkapávač vyrobit sami. Postačí vám dřevotřísková bedýnka, jejíž dno vysypte drenáží z kamenných oblázků.

V prostoru u vchodu by neměl chybět ani čistič bot, i ten si snadno vyrobíte sami. Poslouží vám podložka (například stará polička), na kterou připevníte tři větší kartáče, aby vám dokázaly očistit spodek a boky obuvi. Nezapomeňte prostor mezi kartáči naměřit podle největší nošené boty ve vaší domácnosti. Na jednu hranu podložky přidělejte menší kování, které vám poslouží k očistě bláta. Pro větší komfort můžete čistič vybavit i stabilním držadlem.

Životnost obuvi prodlouží pravidelná péče. Proto si ke vstupu do předsíně umístěte box s drobným příslušenstvím. Kromě ručního kartáče a hadříku na očištění solných skvrn by zde neměly chybět speciální vosky a krémy na různé materiály obuvi. A nezapomeňte v tomto období na kvalitní impregnaci.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Profimedia

14.11.2016 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist