Před slunečními paprsky i zvědavými pohledy sousedů vás ochrání venkovní rolety

Předokenní rolety jsou ideálním řešením k zastínění místnosti, ale jejich hlavním účelem je tepelná úspora v zimě a snížení přehřívání interiéru během horkých dní. To, že vás ochrání před zvědavými zraky sousedů je třešinka na dortu.

obr.15_velux29638640506_e590442177_o-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: Velux

Možná se vám to zdá zvláštní, ale jednou z výhod předokenních rolet je to, že místnosti neubírají světlo. Montáží před okno se totiž světlá výška otvoru nesníží tak, jako je tomu u rolet namontovaných z vnitřní strany. Okna tudíž vzbuzují dojem, že jsou větší. Je jedno, zda dům teprve stavíte nebo už v něm pár let bydlíte. Venkovní rolety se dají namontovat během stavby i dodatečně. Nemusíte se bát ani o fasádu, která se vám montáží nejen nepoškodí, ale můžete ji s roletami dokonce barevně i typově sladit.

Můžete je namontovat kdykoliv

Máte pochyby o tom, zda by se taková roleta k vám domů hodila, ať již z estetického nebo technického hlediska? Asi je to zbytečné. V tomto případě se zdá, že neexistuje problém. Ideální je montovat předokenní rolety hned během stavby nebo rozsáhlejší rekonstrukce, protože se mohou zabudovat přímo do překladu. Výhodou potom je, že pokud je roleta vytažená, je téměř neviditelná.

Tohoto efektu už bohužel nedocílíte při montáži na stávající stavbu. Na druhou stranu ale to, že je box rolety viditelný, není žádná tragédie. Můžete si vybrat a umístit ho buď na fasádě, nebo na okně. Nevýhodou poslední varianty je, že navíjecí box vám mírně sníží okenní otvor.

Hliník, nebo textil?

Venkovní rolety jsou zvláště na střešních oknech velmi příjemné. Izolují vnitřní prostor a v létě zabraňují nadměrnému přehřívání. Můžete si pořídit ale rolety i na okna různých tvarů, jako jsou oblouk, trojúhelník či lichoběžník. Komfortním doplňkem jsou také pro zimní zahrady, kde vám poskytnou potřebný pocit soukromí.

Praktické je si pořídit předokenní vybavené integrovanou sítí, která je zabudována přímo v roletové schránce. A protože někdy spotřebujete dostatek světla, ale hmyz je obtížný za všech okolností, je ovládání sítě nezávislé na stahování rolety.

Jednou z možných variant jsou také screeny, které jsou na rozdíl od hliníkových rolet vyrobeny z textilie. Díky tomu sice omezují průnik slunečních paprsků, ale zároveň nebrání světlu, aby nadále proudilo do vaší kuchyně či pracovny.

A výhody?

Sice jsme se už zmínili o tom, že vás ochrání před světlem a zvědavými sousedy, ale navíc jsou skvělou izolací. A to jak v zimě, tak i v létě, kdy sníží přehřívání interiéru nejen v podkrovních místnostech. S tím souvisí také určitá úspora energií, a tudíž i vaší peněženky.

Díky venkovním roletám ale budete mít doma také menší hluk, protože ruch z ulice k vám zataženými roletami tolik nepronikne. Nezanedbatelný je také fakt, že váš dům bude opět o něco bezpečnější, protože venkovní rolety jsou další překážkou pro zloděje a jiné nevítané návštěvníky. A v neposlední řadě si můžete zajistit větší komfort ve formě dálkového ovládání.

8.3.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist