Před koupí nemovitosti si prověřte i okolí

Při nákupu bytu či domu se toho musí ohlídat tolik, že se mnoho zdánlivých maličkostí opomene, jenže ty nám později mohou výrazně znepříjemnit život. Třeba taková drobnost jako nepřítomnost malého obchůdku v okolí, vám z nákupu čerstvých rohlíků udělá hodinový výlet. Na co si tedy dát pozor?

Byt se nám musí v první řadě líbit. Také bychom měli zkontrolovat jeho technický stav a nedostatky, do kterých budeme muset později investovat a odhadnout cenu oprav. U nových developerských projektů je zase třeba ohlídat kvalitu provedení. Pak následuje sepisování smlouvy, katastr nemovitostí, vyřizování hypotéky… Mnozí tak zapomenou projít si hodinku či dvě okolí svého budoucího bydliště, aby nasáli jeho atmosféru, zjistili, jací lidé v okolí bydlí a jestli si děti budou mít kde hrát.

Je například užitečné vědět, jak daleko je lékař či poliklinika, kde se nachází pošta, školka a škola, jestli fungují v okolí zájmové kroužky. Prověřte si i další aktivity, které preferujete a jste na ně zvyklí ze stávajícího bydliště. Ne vždy prodávajícím inzerované vybavení v okolí odpovídá realitě. Staré pravidlo říká: Důvěřuj, ale prověřuj.

Kde nakoupím?

Přítomnost velkého obchodního centra v okolí zaručí, že určitě nebudete mít problém s týdenními nákupy a když budete cokoli potřebovat, nemusíte chodit daleko. Ale málokdo si uvědomí, že kupovat v takových komplexech i věci běžné denní spotřeby není nic příjemného. Menší obchod s pečivem a drobným zbožím by měl být maximálně pět minut pěšky.

Blízkost několika restaurací v docházkové vzdálenosti je pak třešinkou na dortu. Značí, že okolí skutečně žije a nejde jen o uměle vytvořenou enklávu bytů, ve kterých lidé sice žijí, ale za zábavou jezdí jinam a jde vlastně o mrtvou čtvrť.

Bazén v domě není zadarmo

Pořídit si byt v komplexu novostaveb, může být v mnoha ohledech pohodlné. „Například mateřská škola může být přítomná uvnitř komplexu, stejně jako plochy pro sportovní vyžití a relaxaci. Pozor ale na dodatečné náklady spojené s jejich provozem. Pokud je jako společný prostor v novém projektu k dispozici bazén, jistě bude jeho údržba nové obyvatele něco měsíčně stát. Naopak u dětského hřiště, cyklostezky, venkovních fitness strojů a třeba beachvolejbalového hřiště už žádné další výdaje nehrozí, nebo jsou minimální,“ porovnal Tal Grozner ředitel společnosti Star Group.

Autem nebo busem?

Prověřte si dopravní dostupnost projektu ještě před koupí. A to ne jen teoreticky – prstem na mobilu, ale prakticky v denním provozu, ať skutečně víte, co vás čeká. Každodenní úmorná cesta do práce znechutí jakkoli báječné bydlení i nejotrlejšímu člověku. Zatímco mladí preferují rychlost hromadné dopravy převážně za zábavou do centra, rodiny s dětmi bývají vděčné za bezproblémový výjezd autem z města na výlety, do zoo nebo na chalupu. Projekty v blízkosti stanice metra a současně hlavní silnice splňují nároky obou skupin.

Příšerná bába od vedle?

Na tu pozor, dokáže otrávit život celému domu. Když kupujete byt ve staré zástavbě, zaklepejte na sousedy, představte se jim a popovídejte si s nimi. Nemusíte se stydět, i oni jsou zvědaví, kdo se k nim bude stěhovat a jistě vaši návštěvu uvítají.

U novostaveb si budoucí spoluobyvatele můžete prověřit na dni otevřených dveří pořádaném developerem. „Kromě lidí, kteří se o projekt zajímají, bývají přítomni i lidé ze stavební firmy a další odborníci – architekt nebo finanční poradce, kterých je možné se vyptat na různé věci. Je dobře, když je kupující nového bytu náročný. Dobrý developer by měl takovým klientům naslouchat a jejich podněty vnímat jako věcné připomínky k dalšímu vylepšení projektu,“ dodává z vlastní zkušenosti Tal Grozner.

Z dostupných zdrojů zpracovala redakce
Foto: Pinterest

22.9.2015 1:19

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist