V pražské vilce mají nábytek z překližky a šamotová kamna

Najít bydlení v Praze je čím dál tím náročnější a postavit si dům v Troji je asi velmi zásadní rozhodnutí. Přesto se toho čtyřčlenná rodina nezalekla a evidentně se jí to vyplatilo, protože si může užívat zároveň častý pobyt na přilehlé zahradě.

2ovpprooa1554032325-1440x960-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: David Maštálka

Vtipně nenápadná

Moderní vilka, která pochází z dílny architektů Lenky Křemenová a Davida Maštálka ze studia a1 architects, jakoby sestupuje po strmém svahu v pražské Troji od ulice do zahrady. Zde se nad korunami starých jabloní odehrává každodenní rodinný život. „Vilka byla navržená přesně podle přání majitelů – vtipně nenápadná,“ uvádějí architekti.

Jednou tady může být i ateliér

Z ulice tak působí jako drobný domek, avšak ze zahrady je sebevědomou vilou s panoramatickým výhledem do údolí. Z úrovně ulice je přístupné vstupní zádveří a velkorysá terasa s vyhlídkovou terasou – tribunou, na které bude možné postavit třeba lehkou dřevostavbu ateliéru. O patro níž v propojení se zahradou se pak odehrává vše ostatní.

Nechybí ani chrliče dešťové vody

Dům je zděný. Dřevěné detaily pergol a přístřešku s kůlnou nenápadně propojují jeho bílou zubatou siluetu se zahradou. Jednoduchou omítnutou stavbu se zelenými rámy oken charakterizují velmi zajímavé prvky, jako jsou chrliče dešťové vody, prkenná střešní tribuna nebo subtilní kovové zábradlí.

Díky vestavěnému nábytku využili každý kousek místa

Detaily interiéru jsou vymyšleny na přání majitelů do posledního šuplíku. S ohledem na užitnou plochu 130 metrů čtverečních, na které má pohodlně žít čtyřčlenná rodina, jsou maximálně využita všechna zákoutí domu, a to především díky vestavěnému nábytku.

Schodišťová hala je zároveň velkou knihovnou a úložištěm grafických listů v arboru pod schody, parapety oken jsou velkými sedacími nikami, dveře jsou součástí knihoven a mezi sedací nábytek se počítají i kachlová kamna, na kterých se dá krásně vyhřívat a zároveň si užívat výhled na protější svah.

Účelovost se kloubí s útulností

Téměř všechen vestavěný nábytek je proveden z březové překližky s prostými detaily úchytek v podobě otvorů ve dvířkách či žlutých zábradlích a žebříků. Nicméně se dá říci, že navzdory výrazně praktickému a účelnému uspořádání neztratil interiér nic na útulnosti.

Bezesporu na tom mají hlavní podíl omítaná kamna, která jsou nejen zajímavým solitérem, ale snadno vytopí téměř celý dům.

 

2.9.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist