Pratelný papír – ekologický, pevný a měkčí než kůže. Jde o materiál budoucnosti?

Když se řekne papír, ani si nepředstavíte materiál, který vykazuje podobné vlastnosti jako kůže, ale je měkčí a poddajnější a lze ho opakovaně prát. Navíc při jeho výrobě neumírají žádná zvířata, vyrábí se totiž z celulózy z odpadového dřeva při dodržení zásad udržitelného rozvoje. Výrobky z něho se uplatňují jak v bytovém designu, tak i v módě.

08_33033150905_4b40f2fc7d_k-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: Uashmama

V rámci letošního Designbloku do Prahy přijeli zástupci italské značky Uashmama, kterou provozuje rodina Marconi. Pro jejich výrobky jsou charakteristické minimalistické tvary a nadčasový design.

Kvalita a ekologie

„Způsob výroby a celé produkce patří spolu s důrazem na kvalitu mezi hlavní zásady, které v zastáváme. Jsme hrdí na to, že celá výroba probíhá v Toskánsku a že stále fungujeme jako rodinná firma, i když dnes výrobky putují do zemí po celém světě,“ vysvětluje zakladatel značky Marco Marconi. Ten značku založil a provozuje ji spolu se svou manželkou a čtyřmi dcerami.

Pratelný papír je vyráběný v souladu s principy ekologické produkce podle mezinárodních standardů GOTS (Global Organic Textile Standard) a splňuje také certifikaci Oeko-Tex Standard 100 o zdravotní nezávadnosti materiálu.

Začíná to v lese, končí v butiku

Pratelný papír začíná jako celulózová vlákna z odpadového dřeva. Surovina je získávána v souladu s certifikátem FSC, který je zárukou, že dřevo na výrobu papíru pochází z šetrně obhospodařovaných lesů.

Vlákna jsou následně zpracována do základní podoby pratelného papíru v rodinné manufaktuře v Toskánsku pomocí tradičních technologií a za použití výhradně veganských tuků. „V naší výrobě se pojí inovace s tradicí, protože vedle nejmodernějších technologií tam najdete i stoleté lisovací kameny, díky kterým má náš papír jedinečnou strukturu,“ odhaluje princip výroby Marconi.

Následuje barvení a různé povrchové úpravy. Ze vzniklých archů pratelného papíru jsou pak ručně vyřezávány díly na jednotlivé výrobky, které jsou rovněž ručně šité až do finální podoby kabelek, batohů či pytlů na špinavé prádlo a jiných doplňků do domácnosti.

Letošní kolekce je laděná do chladnějších odstínů ve škále šedá, modrá, bílá. Ale značka ze slunného Toskánska se nezapře, a tak v ní nechybí ani tóny odrážející nádech toskánské atmosféry.

30.10.2017 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist