Prasklá hadička od umyvadla vás může stát desetitisíce

Chystáte se na dovolenou a zabezpečili jste byt, aby se nic nestalo. Opravdu jste nic nezanedbali? A zkontrolovali jste maličkost, jako hadičky umyvadla, WC a pračky? Kolik vás bude stát vytopený byt váš, nebo sousedů, pokud prasknou?

potopa-v-byte-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: shutterstock.com

Pojišťovnám nahlásí pojistnou událost kvůli vodovodní škodě 35 tisíc klientů ročně, přičemž škody mohou jít až do desítek tisíc u jedné takové nehody. A nejčastější viník je tak malý a nenápadný, že na něj často zapomínáme – vodovodní hadička. Proto pamatujte na několik jednoduchých, ale zásadních věcí!

1. Jakou doma máte?

Víte, jaký typ hadiček jste si do domácnosti nainstalovali? V podstatě to může být jeden ze tří druhů: Nejrozšířenějšími v českých domácnostech jsou pryžové a silikonové hadičky opletené hliníkovým nebo nerezovým lankem, technologickou novinkou jsou pak hadičky vyrobené z nerezového vlnovce – materiálu používaného pro bezpečnostní přípoje plynu.

2. Pozor na hliník

Jestli máte ještě hadičky, které jsou opletené hliníkem, znamená to, že jste ji neměnili hodně dlouho, jde totiž o nejstarší typ. Jak ji poznáte? Hliníková hadička zanechá při otěru stopu. Obezřetnost je na místě i u hadiček opletených nerezem, tady je důležitá pravidelná kontrola – nerezový je pouze vnější obal, vnitřek je z pryže nebo ze silikonu. A to jsou materiály, které mohou časem zteřet. Nenechte se proto uchlácholit tím, že zvenku působí neporušeně – uvnitř jsou vystaveny vnitřnímu tlaku vody a střídání teplot, což vede zákonitě k jejich opotřebení.

3. Hlídejte výplet

Opletené hadičky, ať už nerezem či hliníkem, pravidelně kontrolujte. Ucítíte-li byť jeden pichlavý drátek, hadičku ihned vyměňte. I téměř neviditelné porušení opletu totiž znamená, že brzy praskne – tlak vody hadičku v tomto místě prostě roztrhne. Vnitřek hadičky bohužel kontrolovat nelze. Vodítkem blížící se katastrofy může být i to, že gumová hadička při ohnutí drží tvar. To znamená, že je pryž zteřelá. I v tomto případě hadičku raději vyměňte. Své zkušenosti s protrženou vodovodní hadičkou má i Kristýna Dvořáková z Prostějova: „Vůbec jsem nevěděla, že mám připojovací hadičky kontrolovat. To mi došlo, až když nám soused pod námi přišel ve čtyři hodiny ráno oznámit, že mu ze stropu teče voda. Praskla nám totiž hadička na záchodě. Celé nás to stálo desítky tisíc korun.“

4. Menší odběr znamená větší tlak

To, že hadičky prasknou nejčastěji v noci nebo o dovolené, je způsobeno tím, že je v nich v tu dobu největší tlak. Jak to? Běžně se tlak v potrubí pohybuje kolem 2–3 barů. V době menšího odběru vody může stoupnout k pěti, ve výkyvech i k deseti barům. I když všechny nově vyrobené hadičky musí odolat tlaku až deseti barů, v průběhu jejich užívání únavou či opotřebením materiálu tato schopnost klesá. Před těmito riziky vás mohou ochránit vodovodní hadičky flexira z nerezového vlnovce – jde v podstatě o trubku vyrobenou z chirurgické oceli a speciální technologií upravenou tak, aby byla ohebná.

5. Hadička není věšák!

Často si z hadiček skrytých ve skříňce pod dřezem či umyvadlem děláme věšáky na hadry používané při úklidu. Ty bývají nasáklé saponáty, které dokážou povrch hadičky pořádně poškodit. „Vyměňovali jsme už hodně prasklých vodovodních hadiček pár měsíců poté, co jsme je nainstalovali. Hospodyňky měly totiž jeden nešvar, skladovaly čisticí prostředky v těsné blízkosti hadičky, navíc na ni odkládaly vlhké hadry. To narušilo její oplet a ta zákonitě v nejnevhodnější chvíli praskla,“ konstatuje instalatér Ivan Veselý.

Tak co uděláte, až vstanete od počítače?

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist