Praktický, velkorysý, pohodlný… Zkrátka dokonalý dům. Nahlédněte

Postavíte dům, zařídíte ho a po nějaké době zjistíte, že ne vše, co jste tak důkladně promýšleli, funguje, jak jste si představovali. Ne tak majitel úžasného rodinného domu v jihočeských Ledenicích, který by ani po třech letech bydlení ve své nové vile, nezměnil vůbec nic, protože se mu zde žije a pracuje spokojeně – lépe, než je u prvních domů běžné.

rd-ledenice_878a9318_zdroj-petr-zikmund-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: Petr Zikmund

Investor ke stavbě svého domu přistupoval opravdu zodpovědně. Nejprve si nechal vypracovat tři rozdílné studie od tří různých architektonických studií. Nejvíce se mu líbil návrh od Ateliéru Vostracký, který ho oslovil praktičností a dokonalým pochopením potřeb a přání.

„V zadání pro architekty jsem měl svou představu funkčnosti domu co do počtu a charakteru místností. Každý návrh byl úplně jiný a projekt pana architekta Vostrackého se mi prostě líbil, navíc na mě působil nejpraktičtěji z pohledu dlouhodobého užívání, řekl bych, že byl „user friendly“. A jak dům pan architekt nakreslil, tak ho i postavil, nic bych neměnil,“ pochvaluje si investor.

Maximální využití pozemku

Na svažitém pozemku o velikosti 1 281 m² zasadil architekt dům na severozápadní hranici, tak aby zůstala využitá co největší část zahrady, která je orientovaná na jihozápad. Je z ní nádherný výhled na původně raně gotický kostel sv. Vavřince, přilehlou faru a malebnou vesničku.

„V našem návrhu jsme se zaměřili jako vždy na maximální využití pozemku. Výsledná zahrada musí být dominantní, ucelená a dům s ní maximálně opticky a funkčně propojen. Půdorys stavby má podobu zkráceného jehlanu a atypické tvary domu sluší. Objekt je posunut k severozápadnímu rohu pozemku, takže hlavní jižní prosklená fasáda vybíhá do zahrady a severní je rovnoběžná s hranicí pozemku. Plocha zahrady před domem je díky tomu maximální. Před garáží je prostor na volné parkování až tří aut, který vzhledem k převýšení pozemku nad silnicí není oplocen,“ představuje své řešení architekt ing. Josef Vostracký.

Praktická dispozice

Vzhledem k tomu, že majitel svůj dům využívá i k přijímání pracovních návštěv, byla stavba rozdělena na dvě oddělené části – pracovní a soukromou, které jsou propojeny krytou terasou uzavřenou ze severu.

Pracovní část se nachází nad garáží a navazuje na terasu. Nachází se tam i malá koupelna a sauna.

Z terasy na úrovni přízemí se vstupuje do zádveří a odtud dále do obývacího pokoje s jídelním koutem orientovaném do zahrady, kuchyně s přímým vstupem na terasu a ložnice. Z obývacího pokoje vede interiérové schodiště do patra, kde je pracovna, dětský pokoj, koupelna a šatna.

Jak na Zelenou úsporám

Dotační program zelená úsporám pomáhá investovat do nadstandardních zateplovacích systémů. Aby byly splněny náročné dotační požadavky, byly na obvodové stěny s obkladem použity cihly HELUZ FAMILY 25 a hliníkové okenní systémy s trojitým izolačním sklem Schüco AWS 90.SI+.

Podzemní podlaží je zděné ze šalovacích vybetonovaných tvárnic, strop je železobetonový. Střecha je spádovaná na sever a je realizována z dřevěných KVH nosníků, zateplená foukanou izolací o tloušťce 400 mm. Pod ní je ještě instalační podhled s 80mm minerální rohoží.

Odvětrávanou fasádu tvoří materiály s přírodním designem – modřínové latě a fasádní desky Cembrit.

Dům úspěšně absolvoval měření vzduchotěsnosti (neprůvzdušnosti), tzv. Blower door test, k čemuž kromě zdiva přispěla i kvalitní hliníková okna a dveře Schüco.

Pro příjemné klima

Dům je vytápěn tepelným čerpadlem s vrtem a podlahovým vytápěním. Rekuperace zlepšuje vnitřní mikroklima a pocitově se vyšší letní teploty zdají přijatelnější i bez klimatizace, kterou v domě nahrazuje podlahové chlazení. Nainstalovaná byla inteligentní elektroinstalace, díky níž jsou ovládány žaluzie, osvětlení, topení i zabezpečení domu a třeba i hudba jen rozvedena tak, aby vytvářela různou atmosféru.

„Bydlím tu už tři roky a nic bych neměnil. Dům má vše, co jsem od něj očekával, což není obvyklé. Většinou se první stavba nevydaří k plné spokojenosti, ale tady se to povedlo,“ rekapituluje majitel.

O projektu

  • Název: Rodinný dům v Ledenicích u Českých Budějovic
  • Autor projektu: Ing. Josef Vostracký, Ateliér Vostracký
  • Konstrukce: Obvodové zdi cihelný systém HELUZ – HELUZ FAMILY 25, příčky a překlady HELUZ.
  • Okenní systémy s trojitým izolačním sklem Schüco AWS 90.SI+, AWS 65 a AWS 65.NI
  • Dveřní systémy Schüco ADS 90.SI a Schüco ADS 65.SI a ADS 65.NI
  • Výrobce hliníkových okenních a dveřních systémů Schüco: DAFE – PLAST Jihlava, s.r.o.
  • Vybavení interiéru: Truhlářství Fencl
  • Zastavěná plocha: rodinná část 132 m², společenská část 61 m², garáž 61 m², zastřešená terasa 38 m²
22.7.2021 10:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist