Praktický průvodce při stavbě plotu. Co zařídit a jaký plot vybrat?

Plot je užitečný pomocník, pokud se chcete chránit před nežádoucími pohledy kolemjdoucích, nápory větru nebo pokud chcete udržet psy na vašem pozemku. Poradíme vám, jak postupovat při výběru a výstavbě plotu, aby vydržel co nejdéle.

plot-5-1100x618.png Celá galerie 11 Zdroj: shuterstock.com

Jak vybrat plot

Oplocení by mělo odpovídat nejen stylu vašeho domu, ale mělo by zapadat i do okolní zástavby. Na venkov se nejlépe hodí klasický plaňkový plot, ve městě se budou dobře vyjímat moderní kovové či dřevěné ploty.

Pohledovou část do ulice plot zdobí a napoví, kdo tu žije, reprezentuje vás. Na zahradu můžete volit levnější variantu, jako je pletivo nebo živý plot.

Jaký vybrat materiál?

Někdy potřebujeme, aby oplocení splňovalo i další funkce, než je ochrana pozemku a majetku, jde například o pohledovou ochranu nebo ochranu proti větru. Materiál proto vybírejte i na základě klimatických podmínek, náročnosti na údržbu a samozřejmě i z hlediska finančních nákladů spojených s výstavbou. Plot budovaný svépomocí bude mnohem levnější než na klíč. Zvažte ale své schopnosti, aby se vám šetření neprodražilo.

Jedinečný charakter plotu vytvoříte kombinací více materiálů. Vybírat můžete z materiálů jako dřevo, plast, dřevoplast, kov, drát či kámen. Další možností je živé oplocení.

Povolení při stavbě plotu

Oplocení je drobná stavba a obecně na jeho výstavbu není potřeba mít stavební povolení. Výstavbu však musíte řádně nahlásit stavebnímu nebo obecnímu úřadu. Existují však výjimky, kdy se bez povolení neobejdete. Jsou to:

  • plot je vyšší než 2 metry,
  • pozemek se nachází v ochranném pásmu,
  • pozemek se nachází v památkové zóně,
  • pozemek se nachází na nezastavěném území,
  • na výstavbu jsou potřebné zemní práce nebo úprava terénu.

Před stavbou plotu doporučujeme upozornit sousedy. Sice nejde o zákonem danou povinnost, ale včasným upozorněním nenarušíte dobré sousedské vztahy.

Příprava pozemku na stavbu plotu

Před instalací oplocení projděte celý obvod pozemku a ohraničte linii oplocení. Pro jistotu využijte geodeta a nechte si pozemek přesně zaměřit, abyste nezasáhli na pozemek sousedů a nemuseli celou stavbu předělávat nebo se neochudili o část pozemku. Zaměření vyjde v řádu několika tisíců korun, počítejte ale, že celý proces trvá asi tři měsíce.

Důležitá je také příprava samotné trasy plotu. Zaměřte se na nerovnosti, velké kameny, kořeny stromů a všechny ostatní překážky. Promyslete si, kde budou zaražené sloupy a jaká bude mezi nimi vzdálenost. Pokud si správně změříte plochu, kterou budete oplocovat, lépe si naplánujete koupi všeho potřebného materiálu.

Upevnění plotových sloupků

Sloupky plotu se rychleji a snadněji stavějí pomocí vrtáku do země. Rýčem vyryjte půdu na hloubku a šířku rýče a pak jednoduše „vrtejte“. Sloupy ukotvěte pomocí zatloukacích nebo šroubovacích kotvicích patek. Výhodou šroubovacích kotvicích patek je, že je nemusíte zakotvit pomocí betonu tak, jak je to u zatloukacích patek.

Tento postup ale není vhodný pro všechny typy oplocení. Takto jednoduchý způsob se využívá zejména u plotů, které mají převážně ohraničující nebo dočasnou funkci a nebudou příliš namáhané. Jde o pletivové a drátěné panelové ploty.

Pokud hledáte estetické oplocení, které nezmenší plochu pozemku, sáhněte například po vrbovém plotě. Jeho montáž je jednoduchá jako při montáži tkáňových plotů, ale svým přírodním designem zapadá do okolního prostředí. Navíc zabezpečí i ochranu před pohledy zvědavců.

Čtěte také:

Pokud stavíte pevný plot, sloupky bude nezbytné upevnit do pevného základu. Pro zabetonování plotových sloupků vyvrtejte zemním vrtákem otvory do hloubky rovnající se ¼ délky sloupku s přídavkem cca 20 cm na potřebnou štěrkovou drenáž. Otvor ještě rozšiřte lopatou, aby vznikl dostatek místa pro betonový základ. K upevnění použijte H sloupkové nosníky, které zajistí stabilitu.

Vejděte!

Brány a branky jsou nedílnou součástí plotu a ohraničení pozemku. Existují jednoduché i dvojité branky. Chcete-li zajistit snadný přístup do vaší zahrady, vystačíte si s jednoduchou brankou. Plánujete-li přístupovou cestu na pozemek pro auto, doporučujeme zvolit dvojitou bránu.

Výběr vhodného materiálu je důležitý jak při výstavbě oplocení, tak při stavbě brány. Brány či ploty ze dřeva budou vyžadovat pravidelnou péči a ošetřování povrchu. Kovové brány jsou méně náročné na údržbu, ale i ty vyžadují ošetření proti vlivům vlhka. Dřevoplastové materiály jsou nejodolnější a téměř bezúdržbové. Navíc nejsou náchylné na změny odstínu způsobené UV zářením. Nabízejí také široké možnosti barevných provedení.

Tak a teď už se jenom vrhnout do práce. Pokud si pořád nevíte rady, jaký plot vybrat, mrkněte do galerie:

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist