Praktický přepych – kuchyňský ostrůvek

Kuchyňské ostrůvky se v našich domovech hojně zabydlely. Aby ne, šikovně rozšiřují pracovní plochu kuchyně, oddělují ji od dalších částí bytu a většinou se u nich najde i místo pro několik židlí, kde si můžete vypít kávu nebo sníst rychlou svačinku.

11wharfside_linee-bespoke-pure-wood-kitchen-by-team-7-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: Wharfside

Hledat ideální místo pro ostrůvek je nejlepší při zařizování nové kuchyně. Do již hotové sestavy se většinou plně vybavený ostrůvek nevejde. A pokud vám stačí kompromis, možná vám bude stačit alespoň takový, který disponuje pouze šuplíky a policemi na víno. Hlavně že se díky němu zvětší pracovní plocha.

V ostatních případech, kdy toužíte po ostrůvku s varnou deskou, případně i se dřezem, na to musíte myslet už při plánování kuchyně, případně při její rekonstrukci. Je totiž nutné k ostrůvku rozvést potřebné elektrické kabely, plyn a vodovodní i odpadní potrubí.

Mít vše po ruce

Ostrůvek s varnou deskou či dřezem samozřejmě zvyšuje komfort při vaření. Stačí se jen otočit ke kuchyňské lince, v níž máte lednici, troubu, myčku a nádobí. Máte prostě všechno při ruce a během přípravy jídla se zbytečně moc nenaběháte. Pokud však máte ostrůvek s varnou deskou, neměla by nad ní chybět výkonná digestoř. Tu můžete pojmout i jako designový prvek se zabudovaným osvětlením.

Určitě si ale nechte do ostrůvku zabudovat i pár zásuvek. Budou se vám hodit na zapojení mixérů, šlehačů či jiných drobných spotřebičů. Populární jsou tzv. výsuvné věže. Jedná se o panely s několika zásuvkami, které se v případě potřeby vysunou, ale jinak vám při práci zbytečně nepřekážejí. Jejich nevýhodou však je, že se musí zabudovat do hloubky 30 cm, což může být u některých ostrůvků problematické. Je ale možné využít speciální otevírací krabici „pop-up“, pro jejíž instalaci stačí asi jen 6 cm.

Pár paktických rad

Obecně kolem ostrůvku příliš místa být nemusí. Většinou jen stačí, abyste pohodlně prošli. Co však je velmi důležité, je vzdálenost mezi ostrůvkem a kuchyňskou linkou. Odborníci radí, abyste počítali alespoň se 120 cm. Zdá se vám to zbytečně hodně? To tak sice možná na první pohled vypadá, ale představte si to v praxi. Z ostrůvku vysunete šuplíky a naproti zas otevřete lednici nebo troubu. V tu chvíli by vám už moc místa na pohyb asi nezbývalo. Proto je lepší si nechat nějakou rezervu.

Pravdou tedy zůstává, že kuchyňský ostrůvek je určitý komfort. A to nejen po finanční stránce, ale také vzhledem k prostorové náročnosti. Máte-li však k tomu vhodné podmínky, ostrůvek si pořiďte. Určitě této volby nebudete litovat.

3.3.2022 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist