Praktický přepych – kuchyňský ostrůvek

Kuchyňské ostrůvky jsou zvláště při současném trendu, kdy se obývák běžně propojuje s kuchyní, nejen velmi populární, ale hlavně velmi praktické. Získáte větší odkládací plochu a navíc nenásilným způsobem opticky rozdělíte daný prostor. Další výhodou je, že zde může posedět některý z členů rodiny nebo hostů, vypít si kávu nebo sníst sendvič a zároveň vám dělat při vaření společnost.

11wharfside_linee-bespoke-pure-wood-kitchen-by-team-7-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: Wharfside

Bez plánování to nejde

Do již hotové kuchyně si jen tak plně vybavený ostrůvek nepořídíte. Ale pokud jste pro kompromisy, možná vám bude stačit alespoň takový, který disponuje pouze šuplíky a policemi na víno. Hlavně že se díky němu zvětší pracovní plocha.

V ostatních případech, kdy toužíte po ostrůvku s varnou deskou, případně i se dřezem, na to musíte myslet už při plánování kuchyně, případně při její rekonstrukci. Je totiž nutné k ostrůvku rozvést potřebné elektrické kabely, plyn a vodovodní i odpadní potrubí.

Jen varná deska nebo dřez už nestačí

Ostrůvek s varnou deskou či dřezem samozřejmě zvyšuje komfort při vaření. Stačí se jen otočit ke kuchyňské lince, v níž máte lednici, troubu, myčku a nádobí. Máte prostě všechno při ruce a během přípravy jídla se zbytečně moc nenaběháte. Pokud však máte ostrůvek s varnou deskou, neměla by nad ní chybět výkonná digestoř. Tu můžete pojmout i jako designový prvek se zabudovaným osvětlením.

Určitě si ale nechte do ostrůvku zabudovat i pár zásuvek. Budou se vám hodit na zapojení mixérů, šlehačů či jiných drobných spotřebičů. Populární jsou tzv. výsuvné věže. Jedná se o panely s několika zásuvkami, které se v případě potřeby vysunou, ale jinak vám při práci zbytečně nepřekážejí. Jejich nevýhodou však je, že se musí zabudovat do hloubky 30 cm, což může být u některých ostrůvků problematické. Je ale možné využít speciální otevírací krabici „pop-up“, pro jejíž instalaci stačí asi jen 6 cm.

Na závěr ještě pár užitečných čísel

Obecně kolem ostrůvku příliš místa být nemusí. Většinou jen stačí, abyste pohodlně prošli. Co však je velmi důležité, je vzdálenost mezi ostrůvkem a kuchyňskou linkou. Odborníci radí, abyste počítali alespoň se 120 cm. Zdá se vám to zbytečně hodně? To tak sice možná na první pohled vypadá, ale představte si to v praxi. Z ostrůvku vysunete šuplíky a naproti zas otevřete lednici nebo troubu. V tu chvíli by vám už moc místa na pohyb asi nezbývalo. Proto je lepší si nechat nějakou rezervu.

Pravdou tedy zůstává, že kuchyňský ostrůvek je určitý komfort. A to nejen po finanční stránce, ale také vzhledem k prostorové náročnosti. Máte-li však k tomu vhodné podmínky, ostrůvek si pořiďte. Určitě této volby nebudete litovat.

7.2.2018 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist