Praktické vychytávky pro vaše okna

Zima už klepe nejen na dveře, ale i na okno, a proto je nejvyšší čas myslet na to, aby se k vám domů za žádných okolností nedostala. Není na škodu okna dobře zkontrolovat a možná jejich funkci i trochu vylepšit. Jednoduchou údržbu zvládnete i svépomocí. Až uhodí mrazy, určitě vynaloženou práci oceníte. 

6dafe_3p_aplikace_systemu_rovne_osteni_foto_zdroj_dafe-plast-13-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: Dafe-plast

Seřiďte okenní kování

Pokud nechcete ve svém domově cítit v zimě nepříjemný chlad, rozhodně byste měli dohlédnout na to, aby vaše okna dobře těsnila. Když okenní křídlo nedoléhá k rámu a špatně těsní, je to nepříjemné zvláště v zimním období, kdy do místnosti proniká mrazivý vzduch. Proto je lepší tomu předcházet tím, že včas seřídíte okenní kování.

Naštěstí to není nic těžkého. Těsnost okenního křídla můžete regulovat seřízením uzavíracích bodů, které jsou umístěné po celém jeho obvodu. Zvýšení přítlaku okenního rámu docílíte pootočením uzavíracího bodu směrem k těsnicí gumě pomocí imbusového klíče.

Pružnost těsnění zajistí kapka oleje

Dalším nebezpečím, které číhá v zimě na okna, je případné zamrznutí okenního těsnění. Proto je vhodné ho před zimou potřít kapkou oleje, který zajistí jeho elasticitu.

Pořiďte si funkční membrány

Působení vlhkosti, silného sluneční záření, plíseň či zatékání vody – to všechno může ohrozit dlouhodobé fungování vašich oken. Vzdušná vlhkost, která z interiéru proniká do připojovací spáry okna, totiž může způsobit postupnou ztrátu tepelně-izolační vlastnosti těsnicí výplně spáry a následně pak nežádoucí jevy, jako je například mokré ostění, plísně v rozích oken či praskání omítky. Proto je třeba zabránit v místě spáry mezi rámem a ostěním prostupu vody z venkovního prostředí. Přitom je však důležité, aby byla zachována paropropustnost materiálu.

Naštěstí díky moderním technologiím to už není žádný problém. Připojovací spáru okna lze z místnosti uzavřít parotěsnou bariérou. Díky ní nemá vlhkost vůbec šanci do připojovací spáry proniknout. Z venkovní strany je naistalována paropropustná membrána, která brání zatékání vody, ale přitom umožňuje nezbytné odvětrávání. Těsnicí výplň uvnitř spáry je díky tomu dokonale chráněna a může po dlouhá léta sloužit jako výborná tepelná a protihluková zábrana.

5.12.2017 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist