Praktické úložné prostory v malém bytě

Úložné prostory jsou v každém bytě velmi žádané a zvláště v bytech malých rozměrů. S nedostatkem úložných prostor se potýká nebo potýkal každý, kdo bydlel v garsonce, v pronájmu, v panelákovém bytě anebo u rodičů. Mnohdy i teď, když máme vyhovující samostatné bydlení, není prostoru nazbyt a přemýšlíme z čeho a kde úložné prostory získat.

121571-1100x618.jpg Celá galerie 29 Zdroj: archiv redakce

Co tedy dělat, když je byt malý a naše nároky na úložné prostory velké? Jak skloubit naše představy s možnostmi našeho bytu? Když popřemýšlíme nad tím, čeho všeho bychom se mohli zbavit, aniž by nám to doma chybělo a stále jsou bytové úložné prostory nedostačující, pravděpodobně to budeme muset vzít doslova a do písmene od podlahy.

Zkuste si vytvořit například ve vaší malé ložnici vyvýšenou podlahu, do vzniklého prostoru pak můžete ukládat sezónní oblečení, sportovní potřeby a další věci, které nebudete potřebovat každodenně. V předsíni mohou vypomoci nejrůznější tajné šuplíky stejně tak dobře jako v kuchyňské lince. Uschovat do nich můžeme jak boty, tak sezónní oděvní doplňky a v kuchyni pak nádobí, které používáme jen výjimečně.

Velká inspirativní fotogalerie úložných prostorů

Spoustu věcí nám mohou pomoci uložit dřevěné regály, které se hodí jak do pracoven, dílen, komor, spižíren a dlouhých předsíní. Také schodiště samotné ukrývá spoustu místa, kam se dá leccos ukrýt. Nezbylo vám v bytě už ani dostatek místa, kam byste uložili záložní židličky, pro hosty? Dobrý nápad je zavěsit je složené v chodbě na zeď, nikomu tam nebudou zavazet a vy získáte další drahocenný prostor ve svém interiéru.

Máte udělané pohodlné posezení u okna? Zkuste promyslet jak i pod ním by se dal prostor účelně využít a jak byste ho mohli přetvořit na prostor úložný. Zkuste například zásuvná dvířka pod lavici nebo jen stahovací roletku a je to.

I čelo postele anebo prostor pod lůžkem nabídne dostatek prostoru k uskladnění sezónních záležitostí. Prostor pod lůžkem můžete vyplnit různými šuplíky a kontejnery na kolečkách, s nimiž lze pak snadněji manipulovat. Chcete-li zde uložit více různorodých věcí, vyplatí se investovat do několika užších, vyšších šuplíků v řadě vedle sebe. Pokud není přímo v lůžku vyhrazen prostor na lůžkoviny a vy jste zvyklí je ukládat, můžete si poměrně snadno vypomoci sami. Do širokých, nízkých pojízdných šuplíků, se kterými se snadno manipuluje, uložíte veškeré potřebné přikrývky a polštáře, případně tam můžete ukrýt ložní prádlo, nebo sezónní oblečení. Nemáte-li však doma dostatek místa ani pro samotné lůžko, popřemýšlejte nad pořízením lůžka vyklápěcího anebo skládacího. V moderních malometrážních bytech je často využívána vychytávka, kdy se lůžko nesklápí, ale vytahuje pomocí malých kladek ke stropu. Při dobrém zajištění lůžka v horní poloze je to poměrně spolehlivý způsob, jak na podlahové ploše ušetřit spoustu místa navíc.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homedit.com, indulgy.net, pelfind.com, thisoldhouse.com, apartmenttherapy.com, pinterest.com, visualizeus.com, homedit.com, tinyhousepins.com, dornob.com,jaybean.com,  amazinginteriordesign.com, cupersia.com, quakerrose.com, decoist.com, tinyhousetalk.com

12.12.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist