Praktické tipy, jak doma přežít letní vedra

Počasí nás nenechává na pochybách: Čeká nás zřejmě pěkně horké léto. Není proto divu, že většina z nás řeší otázku, jak tomu vedru uniknout. Zvláště v městských bytech to však není vůbec jednoduché. Naštěstí se nabízí hned několik řešení. Od těch méně náročných, jako je použití okenních žaluzií nebo větráku, až po ty finančně nákladnější v podobě klimatizace. Ale právě ta může učinit vaše bydlení i v tomto období docela snesitelným. Pokud se však rozhodnete vybavit svůj byt klimatizací, je důležité si dobře rozmyslet její výběr. Na první pohled výhodná koupě se může totiž záhy proměnit ve žrouta energií.

1klimatizace-2-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: Bohemia Energy

Energetický štítek napoví

Při výběru klimatizace byste rozhodně měli vzít v potaz, jakou mají jednotlivé modely energetickou účinnost, která se stejně jako u ostatních spotřebičů pohybuje na škále A+++ až G. Vodítkem je tedy energetický štítek, kdy i u klimatizací platí, že ty s energetickým štítkem A++ jsou jedny nejúspornějších. V porovnání se spotřebou, kterou má za 600 hodin provozu produkt označený pouze A, můžete ušetřit minimálně 500 Kč.

Nebojte se nachlazení

Téma klimatizací je opředeno mnoha mýty. Mezi ty největší patří neblahý vliv klimatizace na zdraví. Pravděpodobně nejrozšířenější mylná informace okolo klimatizací je, že způsobují nemoci, jako je chřipka, protože přenášejí viry. Opak je pravdou. Nové a moderní klimatizace obsahují filtry, které přenosu virů zabraňují.

Nicméně klimatizace vám může při nesprávném používání (zbytečné přechlazování místností) skutečně způsobit nachlazení. Tomu se dá ale snadno zabránit dodržováním několika základních pravidel.

Ze začátku byste neměli trávit mnoho času v těsné blízkosti klimatizace, aby na vás neproudil studený vzduch. Naštěstí dnes už existují inteligentní klimatizace s čidlem, které rozpozná, kde se člověk právě nachází, a proud studeného vzduchu odkloní jinam.

Nastavte si správnou teplotu

Klimatizaci byste v létě neměli zbytečně vypínat, protože nárazové ochlazování a výkyvy teplot je něco, co naše tělo nesnáší dobře a bohužel právě v těchto případech reaguje nachlazením. Spíše se zaměřte na správné nastavení teploty. Je to samozřejmě individuální, ale obecně platí, že klimatizace by měla být nastavena na teplotu o pět stupňů nižší, než je teplota venku.

Nechybí dálkové ovládání

Většina klimatizací se ovládá klasickým dálkovým ovládáním, na kterém najdete knoflík na vypnutí a zapnutí, ovládání teploty a programů. Poměrně novou vychytávkou je ovládání pomocí telefonu. Stačí si do svého chytrého telefonu stáhnout aplikaci a klimatizaci můžete ovládat třeba z druhého konce světa. Vždy se tak budete vracet do krásně vychlazené místnosti.

Hlučnost a design

Nedá se říct, že by klimatizace byla zcela nehlučná. Každá jednotka vydává určitý počet decibelů. Platí, že čím kvalitnější klimatizace, tím méně zvuku vydává. Některé jednotky vydávají méně než 20 decibelů a jsou prakticky neslyšitelné. Zvláště do ložnice jsou proto levné, ale hlučné klimatizace velmi nevhodné.

Kromě praktických vlastností dbají výrobci klimatizací také na vzhled. Na trhu jsou pěkné designové klimatizace, nejčastěji v bílé barvě, ale seženete i různobarevné.

Několik jednoduchých rad

Ať už se rozhodnete pro klimatizaci, či větrák, rozhodně nezapomeňte na jednoduchá základní opatření. Jedním z nich je správné větrání, ideálně v noci, kdy venkovní chladnější vzduch místnost vychladí a připraví ji na nápor tepla přes den.

Rovněž se snažte zabránit pronikání přímých slunečních paprsků do místností. Vhodným řešením je zastínění oken pomocí žaluzií, rolet, screenů, markýz či alespoň závěsů. Další variantou jsou odrazové okenní fólie instalované na vnější stranu oken, které odráží sluneční záření.

19.6.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist