Praktické předstěnové instalace

Zatímco klasické kombi provedení klozetu se šroubuje k podlaze, v poslední době jasně vítězí závěsné provedení ve spojení s takzvanými předstěnovými instalacemi. Výhod je spousta a nahrávají především snadnější údržbě místnosti a úspoře místa.

116211-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Tím, že klozet zavěsíte na konstrukci vestavěnou do zdi, snadno vytřete podlahu mopem. A tím, že nádrž schováte do zdi, zminimalizujete množství vodorovných ploch, na které se usazuje prach, navíc je systém napouštění vody daleko tišší.

V současné době se užívá několik typů předstěnových instalací. Základem každé z nich je plochá nádrž z houževnatého polyetylénu. Ta se může buď obezdít cihlami či tvárnicemi, nebo usadit do kovové konstrukce, která se pak zakryje sádrokartonem. Použití každého z typů se řídí stavebními podmínkami v místě – s nádrží k zazdění se mírně ušetří. Pokud máte k dispozici hodně silnou příčku, můžete ji dokonce celou zasekat do zdi a ušetříte místo, pokud ne, vznikne obezděním či obložením sokl – docela praktická polička na odkládání hygienických drobností.

Velká inspirativní fotogalerie toalet

Výrobci samozřejmě reagují i na problémy tuzemského reálného bydlení, a proto se velmi úspěšně prodávají i typy speciálně upravené pro použití při rekonstrukci panelových domů.

Tlačítkem k designu

Zatímco samotný technický systém zabudované splachovací nádržky se chlubí tím, že je neviditelný, systém ovládání má ambice zahrát na city designuchtivých zákazníků. Ještě nedávno bylo možné jednotlivé výrobky z dálky rozlišit právě podle tohoto kritéria. Geberit byl typický svým rozměrným celoplošným tlačítkem, Glynwed preferoval oblejší tvary, Grohedal těžil ze svého napojení na mateřskou firmu vyrábějící baterie, a proto nabízel řady ladící s konkrétní sérií armatur. Kdo se však v současné době podívá do nabídek jednotlivých výrobců, zjistí, že toto generalizování už naštěstí není k použití. Výrobci se snaží oslovit celé spektrum uživatelů – od těch, kteří fandí konzervativní strohosti, až po ty, kdo jsou schopni předělávat koupelnu a WC každé tři roky.

Radek Starý
Foto: Geberit, Glynwed, Sanit Eisenberg

27.9.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist