Praktická umývátka do koupelny i na toaletu

V dnešní době nejsou prostorné, luxusní koupelny nijak ojedinělé, ale menší interiéry koupelen mají stále převahu. Právě do koupelen menších rozměrů, stejně jako na toaletu, nebo jako doplňková sanitární keramika do větší koupelny se ideálně hodí kompaktní umývátka. Snad kvůli jejich velikosti jsme na tato mini-umyvadélka doposud trochu zapomínali, ale napsali jste si o ně do redakce… máte je mít:-)

113078-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Když se například čtyřčlenná rodina, nebo parta spolubydlících dělí o jednu koupelnu, byť je prostorná, bývá to většinou každodenní ranní „bitva“. Jeden si chce čistit zuby, ženy a dívky se dožadují prostoru před zrcadlem a nakonec se všichni „perou“ o umyvadlo. Ne každý má tu možnost (ať už finanční, či z hlediska prostorových dispozic koupelny), aby si do koupelny pořídil dvojumyvadlo, nebo dvě samostatné umyvadlové mísy. Chytrým a praktickým řešením je umývátko. Mnohým z vás se možná vybaví nevzhledná zmenšenina bílého umyvadla, tísnící se někde v rohu, ale my vás hned vyvedeme z omylu. Dříve tomu možná tak bylo, ale moderní umývátka v nápaditosti designu, tvarů ani rozmanitosti materiálů a povrchových úprav nijak nezaostávají za klasickými umyvadlyumyvadlovými mísami.

V koupelně
interiéru koupelny si umývátko zaručeně najde své místo, obzvláště, jedná-li se o některý z výše uvedených příkladů – početná domácnost či stísněné prostory. Ačkoliv jsou tato mini-umyvadla vyráběna v bezpočtu tvarů, velikostí a typů, je dobré si uvědomit, že jsou také původně vyráběna jako doplňková sanitární keramika.

Velká inspirativní fotogalerie toalet

Zkrátka a dobře, dekorativní dózu na pastu a zubní kartáček si na umývátko nepoložíte, stejně tak, jako v něm nenapustíte vodu do lahve. Jeho hlavním úkolem je hygienické využití (mytí rukou, popř. ústní hygiena). Určitě se ale setkáte i s koupelnami, kde je umývátko vyloženě jen dekorativním prvkem.

Na toaletě
Dnes již umývátka představují takřka nezbytnou součást vybavení toalety. Právě zde zpravidla musíme šetřit každým centimetrem.  Na toaletu se hodí malé typy o šířce od 35 cm a hloubce od 26 cm, nebo rohová umývátka s délkou strany od 35 cm. K moderním umývátkům jsou v některých případech dodávány také polosloupy, takže se nemusíte děsit ani odhaleného, nijak atraktivního syfonu a od něj vedoucích trubek. Malé umývátko na ruce přímo na toaletě by mělo být samozřejmostí zejména ve větších bytech nebo v domech, kde je záchod separován od koupelny.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Praktické rady a tipy při výběru umývátka
– Ať už do interiéru koupelny nebo na toaletu, ne vždy platí, že čím miniaturnější umývátko zvolíte, byť by bylo designově neodolatelné, tím vhodnější nebo lepší rozhodnutí to bude! Mezi velikostí umyvadla a množstvím vody na podlaze totiž platí nepřímá úměrnost (čím méně místa v umyvadle, tím více vody mimo něj). Ačkoliv je umývátko řešením pro nevelké prostory, je dobré připočítat k rozměrům umývátka také manipulační prostor, nezbytný při jeho používání.

– Velký pozor dávejte také při výběru vodovodní baterieumývátku. Rozhodně se vyplatí kupovat bateriiumývátko společně. Vyhnete se tak špatnému výběru v podobě příliš masivních, špatně tvarovaných nebo příliš dlouhých baterií.

– Důležitým kritériem při výběru jsou nejen rozměry, ale i tvar umývátka. Ten by měl korespondovat s tvarem místnosti a umístěním dveří. Rohové modely se hodí do širší a kratší místnosti nebo místnosti o čtvercovém půdorysu. Úzká umývátka jsou určena spíše do užších a delších místností.

– Před umývátkem by měl být prostor 55 – 60 cm.

– Při kombinaci materiálů dbejte na preciznost provedení spoje, aby voda nemohla zatékat dovnitř.

– Na keramických umyvadlech zkontrolujte, zda není povrchová glazura poškozená. Umyvadla z přírodního či umělého kameneprohlédněte, zda nemají povrchový defekt.
Moderní umývátka různých rozměrů, tvarů a stejně tak i sloupky a  polosloupky se pohybují v cenovém rozpění zhruba od 1000 Kč do 3000 Kč. Nadstandardní designové „kousky“ se však mohou cenově vyšplhat i daleko výš – ostatně jako u všeho.

Čtěte také:

Originální úložné prostory v koupelně

Koupelnové proměny pro každého

Zařizujeme, rekonstruujeme: malá velká koupelna

Text: Lucie Sýkorová
Foto: clickbasin.co.uk, archiexpo.com, uuldesign.com,nabuzz.com, archiexpo.com

18.4.2011 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist