Pracovní deska je základ kuchyně. Vyberte si tu vaši

Pracovní deska určuje vzhled kuchyně. Zkuste vyměnit tu současnou za novou v jiné barvě či materiálu a uvidíte, jak se promění celá místnost. Mnohem důležitější ale jsou vlastnosti kuchyňské desky – kolik vydrží a jak se bude udržovat? V našem přehledu si jistě vyberete ti vaši.

realizace_strass-gloss-eolis-4-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: Schmidt kuchyně

V současné době si naštěstí můžete vybrat z celé řady diametrálně odlišných materiálů pracovních desek. Od pracovní desky z masivního dřeva, kamenné, polymerové (umělý kámen), skleněné až po MDF desky s laminátovým povrchem. Klady a zápory jednotlivých materiálů nám rozkryje Lukáš Horák z kuchyňského studia Schmidt.

MDF deska – nejoblíbenější

Vzhledem k nízké ceně a snadné údržbě se v našich kuchyních nejčastěji potkáváme s pracovní deskou MDF s laminátovým povrchem. Materiál je odolný vůči běžně používaným látkám v kuchyni, jako je ocet, olej, přírodní kyseliny apod. Také snadná údržba patří k jejím kladným vlastnostem. Dalším kladem je i nepřeberné množství dekorů a tlouštěk desky (např. 28 mm, 38 mm i 50 mm).

Na druhou stranu ale tato pracovní deska špatně snáší byť i krátkodobé položení rozpáleného hrnce na svůj povrch, laminát nedokáže odolat vysokým teplotám. Také jí může ublížit nešetrné zacházení s nožem – ostrá čepel velice snadno poruší laminátový povrch, následně se pod povrch může dostat vlhkost a deska nabobtná. Vzhledem k relativně nízké ceně není velkým problémem ji v případě opotřebení či poškození vyměnit.

Cena za běžný metr se pohybuje kolem 2 000–4 000 Kč za b/m.

Přírodní kámen – exkluzivní

K nejluxusnějším materiálům, které můžeme v roli kuchyňské desky potkat, patří přírodní kámen, přičemž z kamenů se nejčastěji používá žula, a to především pro velkou odolnost proti vsakování olejů či kyselých látek do struktury materiálu.

Kamenné pracovní desky se mohou lišit povrchem, a to leštěným nebo matným. Leštěné povrchy jsou odolnější než různé patinové úpravy, avšak jsou na nich snadno vidět otisky. Některým může vadit pocit chladu, který kamenné desky vyvolávají.

Kamenné pracovní desky se dodávají v mnoha dekorech – od klasických bílých až po mramorové a oblázkové v různých barvách. Díky technologii výroby a zaměření prostorů je lze umístit do jakéhokoliv rohu (variabilní úhly) a v různých šířkách a délkách.

Cena kamenných pracovních desek se liší podle druhu kamene a náročnosti opracování, běžně se prodávají kolem 20 000–30 000 Kč za b/m. Nejčastěji používaná žula se pohybuje od 9 000 do 15 000 Kč za b/m.

Umělý kámen – variabilní a praktický

Stále častěji se na českém trhu objevuje umělý kámen, tzv. polymer. Jedná se o směs přírodních minerálů (bauxit nebo hliníková hornina), pigmentů a akrylového polymeru. Díky pryskyřici, která se užívá jako pojivo, ho lze po zahřátí tvarovat ve formách nebo ohýbat. Technologií lepení a následným přebroušením se dosáhne téměř neviditelných spojů. Díky nekonečné škále barevných pigmentů lze dosáhnout jakékoli barvy či odstínu.

Na druhou stranu – větší množství pryskyřice má za následek menší tvrdost a materiál, je tak náchylnější k poškrábání. Oproti jiným maje lze ale opravit tak, že místo původního poškození je po opravě prakticky neviditelné. Polymery jsou také choulostivější na rozpálené hrnce a pánve.

Na trhu mezi polymerní kameny patří například Corian, Varicor, Coralit, Staron, Solid Stone a další.

Orientačně se cena pohybuje od 5 000 do 12 000 Kč za b/m.

Technistone – tvrdý a exkluzivní

Umělý kámen, který tvoří jakostní přírodní suroviny, zrcadlové a skleněné granuláty, malé množství barevných pigmentů a kvalitní polyesterové pryskyřice. Technistone je díky kvalitnějšímu pojivu na rozdíl od ostatních umělých kamenů odolnější a ve srovnání s přírodními kameny vykazuje stejné, v některých parametrech dokonce lepší vlastnosti – jako například odolnost proti poškrábání.

Velkým kladem podobně jako u umělého kamene je, že díky barevné stálosti na desce nejsou znát žádná napojení nebo žádné viditelné estetické vady. Uchovává si přírodní vzhled a od přírodního kamene ho na první pohled ani nepoznáte a stejně jako u přírodního kamene může být pro někoho nepříjemný chlad na dotyk.

Cena se pohybuje od 7 000 do 12 000 Kč za b/m.

Dřevo je příjemné

Snad každá žena doma, která nemá pracovní desku z masivu, po ní touží. Dřevo je jednoznačně nejpříjemnějším materiálem: Dokáže prostor pocitově zateplit a je přirozeně krásné. Na pracovní desky se nejčastěji používá tzv. spárovka – dřevěné špalíky, které jsou podélně slepené speciálním zdravotně nezávadným lepidlem. Slepit jde také dřevěné fošny, což vypadá ještě mnohem lépe, ale je to složitější a nákladnější.

Aby dřevo splňovalo přísné požadavky pro dobré pracovní desky, musí mít kvalitní povrchovou úpravu zajišťující nenasákavost. Proto je nutné ji v pravidelných intervalech impregnovat speciálními oleji. Výhodou je, že při opotřebení lze desku zbrousit a napustit oleji a je opět jako nová. Jelikož jde o dřevo, je nutné s takovou deskou zacházet opatrněji, nepokládat na ni horké hrnce ani na ní nekrájet.

Masivní pracovní desky se mohou vyrábět v různých rozměrech: hloubka 50–1 225 mm, délka 150–4 000 mm. Na výrobu jsou vhodnější spíše tvrdší dřeva jako dub, buk či ořech, případně exotické dřeviny.

Cena se pohybuje od 3 000 do 5 000 Kč za b/m.

Sklo – křehká moderna

Především je nutno dodat, že sklo je moderní materiál, který je prověřen časem a patří k nejvíce používaným materiálům v bydlení. Sklo je 100% neporézní, hygienicky nezávadné a díky tomu na něm můžete podle libosti krájet jakoukoliv zeleninu, ovoce i maso. Avšak, i když je sklo tvrzené, může se při špatné manipulaci na hranách odštípnout. Naopak je ale odolné vůči škrábancům a vysokým teplotám.

Nerez plech – odolný a praktický

Nerezové plechy se používají spíše v profesionálních provozech, jako jsou restaurace, kde je potřeba udržovat důsledně hygienu. Samozřejmě je ale možné si tento povrch zvolit i do domácí kuchyně, například velmi dobře působí kontrast k přírodním materiálům nebo syrovému cihlovému zdivu.

Tento materiál je poměrně odolný na mechanické poškození, snese i hrubší zacházení, má vysokou odolnost vůči vodě a teplotě. Velkou výhodou je již zmíněné snadné udržování hygieny. Nevýhodou ale může být zvýšená potřeba leštění, protože na plechu se snadno dělají nevzhledné šmouhy.

Cena se pohybuje kolem 20 000 Kč za b/m.

TIP LIVING.CZ: V 80 % případů se kuchyně na přání zákazníků realizují do „L“ nebo „U“ prostoru. To znamená, že se pracovní desky musí v rohu nějak napojit. Převážně se používají tzv. frézované spoje, které jsou při správném postupu takřka neviditelné. Pokud takovou zakázku objednáváte od živnostníka, chtějte vidět některé jeho podobné realizace staré alespoň dva roky. Takový spoj je totiž velmi náchylný na vnikání vlhkosti a při nesprávném postupu montáže může dokonale poškodit vzhled i funkčnost vaší kuchyňské linky.

22.3.2021 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist