Pracovní deska – jaký materiál je pro vás nejlepší?

Základ kuchyně – tak se dá kuchyňská deska bez rozpaků pojmenovat. Právě proto je výběr materiálu jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, která budete muset při zařizování kuchyně udělat. Nejvíce používaná část kuchyně si přece zaslouží trochu vaší pozornosti.

132028-1100x618.jpg Celá galerie 34 Zdroj: archiv redakce

Jak často vaříte? Připravujete denně teplé obědy i večeře, nebo spíše obědváte v práci, večer si namažete chleba máslem a i na víkendové obědy raději zajdete do restaurace? Stravovací návyky jsou pro výběr pracovní desky tím nejdůležitějším kritériem!

Pokud patříte spíše do druhé skupiny a v kuchyni připravujete jídlo jen zřídka, nemusíte do pracovní desky investovat zdaleka tolik jako ti, kteří vaří denně oběd pro pět strávníků.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Pracovní deska: dřevotříska nebo přírodní kámen?
Dřevotříska s laminátovým povrchem je nejčastějším materiálem. Pracovní deska je nenáročná, odolná proti vodě i mastnotě. Poslouží těm, kteří v kuchyni příliš času netráví a nevyvařují tak často. Je to levné řešení, desku můžete pořídit už od 500 Kč za běžný metr.

Umělá pryskyřice nebo přírodní kámen jsou mnohem odolnější, vydrží nárazy i vyšší teploty, ale jsou proto i dražší. V kuchyních se nejčastěji používá rula nebo žula, které jsou odolné, tvrdé a dlouho vydrží. Kamenná deska vás vyjde kolem 5 000 Kč za běžný metr. Velmi však záleží na druhu kamene a také na výrobci.

Můžete se setkat i s umělým kamenem, který je spojením mletého přírodního kamene a akrylátu. Není tak křehký jako přírodní kámen, odolnost a trvanlivost je srovnatelná a fyzikální vlastnosti přírodní kámen mnohdy předčí. Je to nejlepší, ovšem také nejdražší řešení. Běžný metr se tu pohybuje okolo 15 000 Kč.

Masivní dřevo jako pracovní deska? Proč ne?
Ač se to může zdát na první pohled zvláštní, oblíbeným materiálem pracovní desky je i masiv, nejčastěji buk nebo dub, z exotičtějších dřevin potom teak. Pracovní deska musí být vysušená a tlakově impregnovaná epoxidovými pryskyřicemi, proto vybírejte kvalitního dodavatele. Běžný metr se pohybuje zhruba kolem 1 000 Kč, je to však cena hrubě orientační, rozhoduje druh zvolené dřeviny a prodejce. Např. kvalitní bukové desky se pohybují kolem
1 400 Kč.

A nezapomeňte: důležitá je i barva, která ovlivní atmosféru kuchyně.Tmavší barvy budete muset více nasvítit, aby se vám na desce dobře pracovalo, na světlejších bude zase všechno vidět.

Pracovní deska všech tvarů
Důležitý je také tvar. Dnes nejsou výjimečné oblé desky a kulaté kuchyňské ostrůvky. Nebojte se a vneste do kuchyně trochu originality. Více o netradičních kuchyních v článku Kuchyň plná barev. 

Alena Nováková
Foto: mgmarbleandgranite.com, brightoncarpentry.co.uk, abingdon-stone.co.uk, wtlaminates.co.uk, finsahome.co.uk, photo-dictionary.com, beautifulkitchensblog.co.uk, blog.pepperfry.com, kitchensstevenage.com, granite4less.co.uk, madisonhenley.co.uk, magnettrade.co.uk, refitmyhome.com, jrotherhamworktops.co.uk, inspirationsofstneots.co.uk, refitmyhome.com, granite-worktops-london.co.uk, norfolkoak.com, lovehomeherts.com, sncollection.co.uk, kitchenspreston.co.uk, granitelagoon.com, southyorkshiremarble.co.uk, cage-warp.deviantart.com, granite4less.co.uk, smartstonejersey.com, refitmyhome.com, jrotherhamworktops.co.uk

30.7.2013 4:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist