Pracovna doma – účelná i útulná

Pro ty, kteří pracují z domu i pro ty kteří potřebují klid ke své příležitostné práci doma, je to nezbytnost. Někdo zařízení pracovny nechá na odbornících, jiný zatouží svému domácímu pracovišti vtisknout svůj vlastní osobitý styl. Avšak každý, kdo dostal nápad, vytvořit si vlastní pracovnu, má zcela jistou představu o věcech, které by v ní neměly chybět. Samozřejmě jinak bude vypadat pracovna studenta, jinak pracovna švadlenky anebo ateliér začínajícího umělce.

Kdo má na pracovnu vyčleněn dostatečně velký prostor, může si dovolit ten luxus a pořídit si v ní jak pracovní, tak odpočinkovou zónu.  Někdo zamýšlí pořídit si do pracovnyknihovnu. Pro někoho může být pracovnou třeba ateliér.

Velmi důležitými prvky v pracovně jsou zdroje světla, bez nich by to v těchto prostorách rozhodně nešlo. Nutností je jak centrální stropní světlo, tak lampička na pracovním stole, případně i velká lampanapříklad u křesla určeného ke čtení.

Pracovna – inspirativní fotogalerie

Co však ocení jistě každý, je velký pracovní stůl. Na něm by měla mít každopádně své místo nastavitelná stolní lampa. Jestliže pracujete ve své pracovně pouze na počítači, přímo před ním ani za ním by nemělo být okno.  Pokud to nejde jinak zařídit, mělo by být alespoň zacloněno odpovídajícím způsobem. Samozřejmostí pro praváky má být světlo dopadající na pracovní stůl z levé strany, u leváků by tomu mělo být přesně naopak.

 

Namísto židle si můžeme do pracovny pořídit klekačku. Dnes jsou již k dostání nastavitelné, otočné i naklápěcí. Vybere si každý. Čalouněné sedáky na nich je možno vyrobit dle vlastního výběru z široké nabídky potahových materiálů. Ti, kdo upřednostní židli, by měli dbát stejně tak na pohodlí, jako na kvalitu sezení při práci. Předejdete tak bolestem krční páteře. Židle by měla být výškově nastavitelná, otočná, ergonomicky tvarovaná a nejlépe s područkami.

 

K umisťování nejrůznějších dokumentů, příruček anebo korespondence se jistě nejvíce úplatní policový systém. Zvláště takový bude vhodný, který vám umožní umístit police v různých velikostech a provedení. Tento účel splní například „kolejnice“ v kovové barvě, bíle lakované povrchy šteláří a pokud celou sestavu umístíte na zeď vymalovanou v některé ze svěžích trendových barev, konečný výsledek bude jistě dokonalý.

Neměli bychom však zapomínat ani na květiny.  Do pracoven jsou vhodné nejrůznější dracény, nenáročné tenury anebo okrasné palmy jako například chamaedorea, která zůstává malou kompaktní rostlinou a péče o ni je velmi snadná. Po čase vytváří krátký kmen. Daří se jí ve světle i polostínu. Mezi oblíbené a velmi dekorativní patří i kencie, pomalu rostoucí pokojová palma. Má ráda jasné rozptýlené světlo, ale nevadí jí ani polostín.
Text: Zuzana Bohdalová

Foto: interior2012.com, archimodes.com, architecture-3d-perspective-rendering.blogspot.com, housearchitectures.com, dulcecandy.com

4.5.2012 12:41

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist