Pračka je semeniště plísní. Jak ji dokonale vyčistit?

Nejčastější příčinou tvorby plísní v pračce je časté uchovávání mokrého prádla v bubnu nebo nevětrání pračky. Jednou za čas si proto tento neocenitelný pomocník v domácnosti zaslouží generální úklid, a to i v případě, že vypadá čistě. Plísně totiž mohou vyrůst i na skrytých místech. Naštěstí jejich odstranění není zas tak složité.

shutterstock_1897799758-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Plíseň se v pračce nejčastěji tvoří na skrytých, těžko přístupných místech, jako je gumové těsnění nebo zákoutí dávkovače prášku. Gumové těsnění pravidelně kontrolujte, hlavně uzavřené záhyby. Přítomnost plísní můžete také ověřit otevřením přihrádky na prací prášek. Pokud se na povrchu objeví hnědý a lepkavý maz, můžete si být jisti, že se jedná o plíseň. K celkovému úklidu také přistupte v případě, že se z pračky line nepříjemný puch a oblečení po vyprání zapáchá. I to je znamení, že se můžete potýkat s plísní.

Osvědčený ocet a jedlá soda

Naštěstí pračku velmi dobře vyčistíte i snadno dostupnými domácími prostředky, jako jsou ocet nebo jedná soda. Než se pustíte do práce, nasaďte gumové rukavice, abyste si je ochránili ruce před kontaktem s plísněmi. Ocet je dezinfekční a silný čisticí prostředek. Stačí namočit hadřík do octa a důkladně jím otřít plesnivá místa. Pokud se nachází na těžko přístupných místech, například na gumové části pračky, použijte starý zubní kartáček. Nádržku na prací prášek vytáhněte, řádně vyčistěte a opláchnutou vložte zpět. Pak dovnitř nalijte půl sklenice octa a nastavte pračku na nejvyšší teplotu. Při dalším cyklu přidejte do dávkovače bělidlo pro zvýšení síly a znovu spusťte prázdný cyklus.

Také jedlá soda funguje na plísně velmi dobře, má totiž mírně leptavý účinek a díky alkalické reakci pohlcuje nepříjemné pachy. Stačí na znečištěné povrchy rozetřít malé množství jedlé sody mírně navlhčeným hadříkem. Nechte ji působit čtvrt hodiny, poté odstraňte jedlou sodu papírovými ručníky a vše důkladně osušte.

Funguje i citronová šťáva s peroxidem vodíku

V boji proti plísním se osvědčuje také kombinace citronové šťávy a peroxidu vodíku. Jak takové řešení připravit? Do malé misky nalijte sklenici vody a přidejte tři polévkové lžíce peroxidu vodíku a šťávu z poloviny citronu. Poté vše důkladně promíchejte a houbou nebo hadříkem umyjte vnitřek pračky a gumové těsnění. Roztok nechte působit 20 minut a po uplynutí této doby vnitřek důkladně vysušte. V případě potřeby postup zopakujte.

Tip, jak předcházet plísním v pračce

  • Pračku po praní vždy vyprázdněte. Ponechání mokrého prádla v pračce může způsobit tvorbu plísní v bubnu a na gumovém těsnění.
  • Nechávejte u pračky neustále pootevřená dvířka, protože cirkulace vzduchu pomáhá předcházet vzniku plísní. Také povytáhněte zásuvku na prášek.
  • Jednou za měsíc zapněte preventivně prázdný cyklus s vysokou teplotou a octem. To pomůže udržet stroj v čistotě a zabrání vzniku plísní.
16.3.2022 11:30 | autor: Štěpánka Pilná

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist