Pozvi mě k sobě domů a já ti povím, jaký jsi aneb Co o vás prozradí váš byt?

Co myslíte, prozradí něco o vaší povaze to, jak máte zařízený byt? Podle psychologů prý ano. Sice nemusejí mít tak úplně pravdu, ale na druhou stranu – něco na tom třeba je. Ale protože všechno je relativní, není nutné to brát příliš vážně. Je léto. A k němu přece patří nadsázka a lehká hravost.

10delightfull_project-_-living-room-with-grey-disposition-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: DelightFULL

Máte na okně závěsy, nebo je bez záclon?

Začněme třeba hned u oken. Ale nezaměříme se na to, jak krásný máte z obýváku výhled. Zůstaneme uvnitř a podíváme se, jak je máte „ozdobená“. Máte na nich těžké závěsy a hustě tkané záclony, nebo si dokonce stíníte venkovními žaluziemi? Znamená to, že (bez ohledu na argumenty týkající se ochrany před počasím či hlukem) možná chráníte své soukromí víc, než  je nutné.

Pokud jste si ale dosud na okno nepověsili ani záclonu, zřejmě jste zatím nenašli tu pravou míru mezi svým soukromím a potřebou mít přehled o okolním dění.

Pohodlí vnímá každý trochu jinak

Obecně se dá říci, že všichni lidé, bez ohledu na povahu, mají rádi pohodlí. Ale každý z nich si pod tímto pojmem ve skutečnosti představuje něco jiného.

Zatímco introvert si zařídí příjemný koutek na čtení, koníček nebo odpočinek, extrovert zaplní svůj obývák obrovskou sedací soupravou a dalším pohodlným nábytkem, aby se tam vešla spousta přátel nebo nejširší rodina. Do kuchyně či jídelny si samozřejmě pořídí velký jídelní stůl, u něhož bude určitě víc než šest židlí. A to vše pokud možno v teplých barvách.

Naopak pro introverty bývá prý typické, že si nejčastěji zařizují byt v minimalistickém stylu. Proti tomu samozřejmě nelze nic namítat, protože z estetického i designového hlediska jde o vynikající, často nadčasovou a moderní volbu. Extroverti se však minimalismu spíše vyhýbají, protože jim připadá příliš neosobní a chladný.

Zmatečné uspořádání domova značí duševní chaos

Nepořádek a neuspořádanost naznačují nestálost vaší mysli. Neznamená to, že nejste dost inteligentní a kreativní, ale možná jste hodně pracovně vytížení a svůj život podřizujete především splnění všech povinností. Měli byste si však uvědomit, že k tomu, abyste dlouhodobě podávali skvělé výkony, potřebujete mít kvalitní zázemí, v němž panuje řád. Jedině tam načerpáte sílu potřebnou v dalších náročných dnech.

Máte-li dojem, že to na vás „sedí“, zauvažujte o některých změnách ve své domácnosti, které povedou k jejímu snadnějšímu fungování a učiní ji přehlednější. Docílíte toho především tím, že zminimalizujete počet dekorací, případně zredukujete i nadbytečné kusy nábytku. Často totiž duševní neklid a chaos pramení právě z neuklizených či překombinovaných prostor. Zatímco pořádek, přehledné uspořádání věcí a čistota vedou k větší harmonii a životní spokojenosti.

Zatím marně hledáte svůj vlastní styl

Máte zaplněné poličky dekoračními předměty ve fialových odstínech s francouzskými nápisy? Ano, tzv. provensálský styl a jemu podobné, například středomořský s nekonečným množstvím lastur, hvězdic a křiklavě modrými polštáři a potahy o vás mnohé vypovídají. Znamená to, že sice rádi podléháte nostalgickým vzpomínkám, ale svůj vlastní styl, jak na to, jste zřejmě dosud neobjevili.

A to platí i o všelijakých vroucích nápisech o lásce a domově. Pravděpodobně velmi toužíte po skutečném a naplněném domově a tímto způsobem o tom vysíláte signály do okolí.

Zkuste se vydat vlastní cestou. Vyberte pár opravdu osobních předmětů a použijte je jako dekorace. Vytvoříte tak originální interiér, který bude vypovídat něco zajímavého jen a jen o vás.

8.7.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist