Pozorovatelna Durch rámuje krajinu jako obraz

Při toulkách kopci nad Valašskými Příkazy můžete narazit na obří dřevěný rám. Jedná se o pozorovatelnu Durch, kterou navrhl architekt Zdeněk Fránek.

franek_janosik_durch_17-1100x618.jpg Celá galerie 12 Zdroj: BoysPlayNice

Durch ale není jen pozorovatelna. Slouží i jako posezení pro kolemjdoucí, na posvačení nebo jako schovka před nečasem. Durch je hold výhledu krajinou. Má podnítit k pozastavení a uvědomění si této krásy. Její autor Zdeněk Fránek ji ztvárnil jako „minimalistickou dřevěnou konstrukci s čistými detaily bez jakéhokoliv výrazného prvku. Tak, aby byla pokorná a vznikl především výhled skrze ni, který zarámuje krajinu jako nejkrásnější obraz.“

Ideovým autorem a zadavatelem je rodinná firma Janošík, která má pod kopcem, kde pozorovatelna stojí, výrobní halu. „Přemýšlel jsem nad redesignem našich billboardů. Nakonec se spojila chuť k revoltě proti zaneřáděné přírodě reklamou s naší firemní filozofií čistých výhledů. Ze dne na den jsme zrušili všechny billboardy a z ušetřených peněz začali tvořit pozorovatelnu Durch – naši poctu nerušenému výhledu,” vysvětluje Jakub Janošík.

Tento kus poctivé práce ze solidních dřevěných trámů ale není to jediné, co pod vrcholem kopce najdete. Podle návrhu Zdeňka Fránka byla obnovena studánka s obrázkem sv. Františka, patrona zvířat a ochrany přírody.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist