Pozor na splátky

Vánoce se blíží mílovými kroky, a řada lidí už je na vrcholu plánování toho co, kdy, kde, a v neposlední řadě také jak koupit. Ne každý má totiž k dispozici dostatek hotovosti, a tak přichází na řadu půjčky, nebo nákupy na splátky. Právě před Vánocemi lidé totiž nejlépe slyší na lákavé slogany typu: splňte si své sny ihned, bez navýšení či akontace. Splátkový prodej má ale i svá úskalí.

Pozor na splátky

Vánoce se blíží mílovými kroky, a řada lidí už je na vrcholu plánování toho co, kdy, kde, a v neposlední řadě také jak koupit. Ne každý má totiž k dispozici dostatek hotovosti, a tak přichází na řadu půjčky, nebo nákupy na splátky. Právě před Vánocemi lidé totiž nejlépe slyší na lákavé slogany  typu: splňte si své sny ihned, bez navýšení či akontace. Splátkový prodej má ale i svá úskalí.

Jak funguje prodej na splátky

Jednou z variant při nedostatku financí je právě nákup na splátky. Nakoupené zboží se stává majetkem nakupujícího, i když nebyla uhrazena celková cena zboží. Při koupi zákazník uhradí určitou procentní část hodnoty zboží, která se nazývá akontace. Ta je obvykle nejméně ve výši 10% hodnoty zboží. Následuje časový úsek, kdy je zbytek peněz hrazen splátkami. Při této formě nákupu je velkou nevýhodou přeplacení zboží prostřednictvím úroků. Pozitivní je oproti tomu rozložení výdajů na nákup na delší období. Princip tohoto prodeje je vždy stejný – předmět zakoupí splátková společnost a ihned zákazníkovi předmět odprodá dle kupní smlouvy, kde jsou stanoveny podmínky splátek. Pro uzavření smlouvy je potřeba jen platný občanský průkaz, druhý doklad totožnosti a potvrzení výše příjmů klienta vystavené zaměstnavatelem, popř. ručitele.

Proč říct splátkám „ano“ a proč „NE!“

Nákup na splátky je u banky sice dražší, ale i snadnější, jednodušší a dostupnější než úvěr. A při nápadu využití služeb splátkových společností je lákavá právě dostupnost. Navíc v dnešní době, kdy nákup na splátky už není dávno doménou pouze kamenných obchodů, ale i v obchodech internetových je již možné nakupovat „na sekeru“, není téměř co řešit. Na webových stránkách si jako obvykle vyberete zboží a při volbě způsobu úhrady zvolíte možnost – na splátky. Kombinace nákupu na splátky a internetu má výhodu především v tom, že celou transakci vyřídíte z vašeho domova – dojít musíte na závěr akorát na poštu. Díky o něco nižším cenám na internetu zaplatíte i nepatrně méně, ovšem za cenu toho, že celá transakce se lehce protáhne. Počítejte, že zboží budete mít doma až za 5-10 pracovních dní. Navíc pořád nesmíte zapomínat na fakt, že ruku v ruce s rozložením platby do splátek přichází i nárůst konečné ceny, kterou za předmět zaplatíte. Kupujte tedy jenom to, co je opravdu nutné koupit teď, co nelze odsunout.

Zjistěte si předem

Pokud se rozhodnete pro nákup na splátky, je dobré zvážit všechna kritéria a podmínky. Ty se totiž mohou u různých společností značně lišit. Pozjišťujte si tedy  například možnost odložení splátek, možnost úvěru bez ručitele, možnost volby délky splácení úvěru, měsíční a první navýšené splátky, možnost využití nulové akontace (první navýšená splátka), zda je vyřízení úvěru rychlé a bezproblémové, a zda je možné využít pojištění při neschopnosti splácet. Splátkové společnosti v dnešní době nabízejí možnost pojištění, které dle výběru pokrývá situace, kdy klient nemůže splácet. Jde o pojištění pro případy pracovní neschopnosti, plné invalidity, úmrtí či ztráty zaměstnání. Při nákupu zboží ve vyšší hodnotě rozhodně není pojištění od věci.

Další důležíté informace ve článku Dlužíte peníze? Někdo dluží vám? Novela exekučního řádu už platí!

Autor: Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

3.12.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist