Jak poznat výkonný vysavač? Vyzkoušet si ho!

S prachem bojuje každá domácnost nejen ve městě, ale už i na venkově. Vysávat jednou týdně skoro nestačí. Není proto divu, že nejžádanější jsou výkonné vysavače s účinnou filtrací. Ptáte se, které patří mezi ty nejvýkonnější nebo nejtišší? Poradíme vám.

6elbez-nazvu-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: Electrolux

Sací výkon najdete na energetickém štítku

V technickém popisu se většinou uvádí příkon vysavače. Tento údaj vám ale o jeho sacím výkonu nic neřekne. Důležitější jsou údaje na energetickém štítku. Kromě spotřeby energie se tam uvádí i účinnost vysávání. Třída C u koberců má účinnost až 86 %. U tvrdých podlah je nejúčinnější třída A, kterou se pyšní ty nejlepší spotřebiče. Tomuto kritériu například odpovídá vysavač Pure D9.

Třída emisí prachu z vysavače i účinnost vysávání tvrdých podlah a koberců by měla být označena písmenem A. Příkladem je bezsáčkový Blizzard CX1 Miele, který má velmi malou spotřebu energie, a modely EcoLine z této řady jsou označeny štítkem A+.

Nepodceňujte filtry

Vysoký sací výkon vysavače by měl být podpořen také účinnou filtrací. S takovou kombinací snadno udržíte svou domácnost v dokonalé čistotě. Nejefektivnější jsou vysavače s HEPA filtrem, které dokážou zachytit i ty nejjemnější částice prachu, pylů aj. Obecně platí: Čím kvalitnější, tím lepší filtrace.

Filtry se dělí na omyvatelné a neomyvatelné, přičemž omyvatelné mají delší životnost a stačí je omýt jen vodou. Počítejte ale s vyšší pořizovací cenou. Filtry je však třeba udržovat čisté a pravidelně měnit, protože zanesené filtry snižují výkon vysavačů.

Nesnášíte zvuk vysavače?

Většina zákazníků prý touží po tichém vysavači. Firma Electrolux vyrábí vysavač, který prý vysává stejně dobře jako jeho hlučnější kolegové. UltraSilencer ZEN je tak tichý, že jeho zvuk nenaruší spánek dítěte, nevyleká psa a nebude obtěžovat sousedy. Při vysávání tak můžete poslouchat hudbu nebo se třeba dívat na televizi. Nezní to skvěle?

Řešení pro domácí zoo

Zbavit se zvířecích chlupů je relativně jednoduchou záležitostí, pokud máte tvrdé podlahy, jako jsou dlaždice, laminát nebo parkety. Chlupy se ale zachytávají i na textilních materiálech – pohovce, koberci i posteli. Proto je dobrým řešením si pořídit speciální vysavač pro vysávání zvířecích chlupů. Například značka Bosch nabízí v této kategorii hned několik modelů řady Zoo´o ProAnimal, které jsou vybaveny výkonnou a snadno čistitelnou tryskou. Ta odstraňuje zvířecí chlupy obzvlášť rychle a důkladně. Model Flexxo ProAnimal BBH3ZOO25 má navíc integrovanou sadu příslušenství, která nemilosrdně zatočí se zvířecími chlupy, a to díky o 30 % rychlejšímu vysávání.

Na majitele domácích mazlíčků myslí také firma Electrolux. Vysavač Pure D9 Animal umožňuje díky systému FlowMotion pohodlný a bezproblémový pohyb v domácnosti a k tomu navíc sbírá zvířecí chlupy a odstraňuje pachy. Turbo kartáč vybavený kolečky a výkonnou turbínou umožňuje čištění koberců do hloubky a účinné odstraňování prachu a zvířecích chlupů ze všech typů podlah.

Snazší život pro alergiky

Pro alergiky je určený například vysavač Pure D9 Allergy Electrolux s filtrací Allergy Plus, který zachytí až 99,97 % prachu a alergenů. Omyvatelný filtr čistí vzduch a odstraňuje i ty nejmenší částice, jako jsou pyl, spory plísní, roztoče a alergeny, a tím pomáhá vytvářet zdravější domov.

Flexibilita především

Máte-li rádi účelné a praktické přístroje, oceníte modely 2 v 1. Například řada Flexxo firmy Bosch disponuje plně integrovaným příslušenstvím, takže použití těchto vysavačů relativně pohodlné a zároveň flexibilní. Komplexní sada příslušenství (včetně dlouhé vysouvací hubice na štěrbiny a kombinovaného kartáče na nábytek a polstrování) se totiž ukládá přímo do těla vysavače. Podlahový kartáč AllFloor HighPower čistí tvrdé podlahy i koberce. Kruhovitá nádoba na prach s velkou kapacitou a trojitá filtrační jednotka zaručuje dokonalou čistotu.

Příslušenství vysavače PURED9 AeroPro™ 3 v 1 Electrolux zas usnadňuje vysávání těžko dostupných míst, jako jsou rohy, schody a prostory mezi jednotlivými kusy nábytku. Digitální uživatelské rozhraní umožňuje snadno upravovat výkon. Funkce AUTO ho dokonce umí automaticky regulovat v závislosti na typu podlahy. Systém byl navržen tak, aby výměna jednotlivých hubic byla rychlá a nenáročná.

Nabídka na trhu je bohatá a určitě si snadno vyberete vysavač, který bude vyhovovat vašim potřebám. Rozhodně si však zajděte do specializovaného obchodu a vysavač si nechte předvést a pak si ho sami vyzkoušejte. Některé ovládací prvky nebo výměna nástavců či filtru vám nemusí vyhovovat. Vyhnete se tak tomu, aby se pro vás luxování stalo věčným utrpením, protože si vyberete přístroj se skvělými parametry, ale s krátkou tyčí.

22.11.2018 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist