Jak poznat něvskou maškarádu?

Co je to Něvská maškaráda? Ne, není to nějaké zakuklené vulgární slovo, kterým bychom chtěli počastovat sousedku odvedle. Naopak, je to krasavice z říše zvířat a možná ji máte i doma, aniž byste to vůbec tušili.

nevska-maskarada-je-nadherna-kocka-podobna-kocce-sibirske-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Něvská maškaráda je nádherná kočka podobná kočce sibiřské

Co je to něvská maškaráda?

Víte, co je to něvská maškaráda (Neva Masquerade)? Je to kočka, vyznačující se zvláštním zbarvením s odznaky. V Rusku jsou tyto kočky považovány za barevnou variantu kočky sibiřské. Takto je uznávají felinologické organizace WCF, TICA a CFA.

Popis

Je to střední až velká kočka s velmi hustou, nádhernou srstí střední délky. Má obdélníkovou tělesnou konstrukci, pevné osvalení a spíše podlouhlou a zaoblenou hlavu, na které upoutají vaši pozornost sytě modré oči. Je to jediná z lesních koček, která je vybarvená jako siamské kočky. Charakteristické jsou výraznější odstíny na koncích nožek, na ocase, v obličejové části a na uších. Další z výrazných znaků jsou velké chundelaté tlapky.

Dorůstá do hmotnosti 3 až 5 kilogramů, přičemž kocour bývá o poznání větší a může vážit až 9 kg. Zkráceně nazývaná něva se řadí mezi přírodní plemena. Přes veškerou domestikaci si zachovává instinkty lovce. Přesto ale má nekomplikovanou kočičí povahu, je inteligentní a zvídavá. Navzdory své velikosti je docela mrštná a ráda skáče do výšky.

Něvská maškaráda velmi dobře vychází s ostatními kočkami, psy i dětmi. Tato kočka potřebuje pozornost svých majitelů, zato se nechce mazlit a ani nechat hladit od neznámých lidí.  Pro její povahu se jí říká také něžný obr, ale je to přítulná kočka, která si ráda hraje. Řadí se mezi aktivní plemena koček, které neopouští energie ani v pozdním věku. Jsou také hodně komunikativní, umějí na sebe upozornit i hlasem, přičemž využívají celou paletu jemného i silnějšího mňoukání. Někdy jejich hlasové projevy připomínají i zpěv ptáků, vrkání holubů nebo houkání sov.

Péče o srst

Letní srst si zvládne něvská maškaráda většinou čistit sama. Bohatá zimní srst s hustou podsadou vyžaduje pravidelné vyčesávání, protože jinak se jí bude zacuchávat a tento stav bude pro kočku nepříjemný. Její srst je velmi příjemná na dotek a je nesmáčivá, ačkoliv něva mezi tzv. vodní plemena nepatří.

Zbarvení

  • Seal – čokoládově černé zbarvené znaky
  • Želvovinová
  • Červené znaky
  • Krémová
  • Modrá
  • Stříbřité nebo zlaté znaky
  • Bílá skvrnitost

Pokud je kočka bílá, hovoříme o zbarvení bicolor, kdy bílé zbarvení pokrývá čtvrtinu až polovinu těla, harlekýn – bílé zbarvení pokrývá více než polovinu těla nebo van, kdy je kočka celá bílá s výjimkou ocasu a odznaků různě po těle. Něvská maškaráda je sice vzácné plemeno, avšak z hlediska počtu odchovaných koťat se umístilo mezi desítkou nejoblíbenějších plemen koček v České republice.

Strava

Něvy jsou stejně jako ostatní kočky přirození masožravci. Potřebují mít neustálý přístup k miskám, kde nechybí kvalitní granule pro kočky a čistá voda.

Díky tomu, že toto plemeno vzniklo pouze jako nová barevná varianta Sibiřské kočky, netrpí žádnými dědičnými nemocemi, které jsou způsobeny šlechtěním. Dokonce se ukazuje, že je ještě zdravější než sibiřská kočka. Ze sibiřské kočky se něva vyvinula přirozeně. Plemeno bylo oficiálně uznáno až v roce 2011.

S něvskou maškarádou se doma opravdu nudit nebudete. Je to krásná a temperamentní kočka, která vás pobaví, ale chce být i bavena. Protože něvy nikdy nebudou plně bytové kočky, zkuste jim pořídit vodítko a chodit s nimi na procházku. Prospějete tak nejen kočce, ale i sobě.

18.5.2023 5:00 | autor: Martina Pilzová | zdroj: kockosvet.cz, royalcanin.com, ukocouradoma.cz
Více o tématu: plemeno kočky

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist