Potřebujete větší byt? Nudí vás, je malý?

Jak „zvětšit“ byt, jak z malého bytu udělat byt velký, je evergreenem všech magazínů o bydlení. Takový problém je vlastně neřešitelný a žádný „trik“ na nafouknutí interiéru neexistuje. Je možné pouze maximálně využít plochu bytu stávajícího a snažit se jej udržet volný a pokud možno zbytečně nezastavený nábytkem.

124971-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

V případě „zvětšování“ bytu se nejčastěji a správně doporučují tyto „triky“ :

1. čím méně nábytku, tím pro malý byt lépe: používejte multifunkční nábytek. Jeden gauč může fungovat jako gauč, stejně jako se z něj po rozložení může stát postel na spaní. To samé platí např. o malém jídelním stolu pro dvě osoby, který se po rozložené změní ve velký jídelní stůl.

2.úložné prostory by v ideálním případě neměly zabírat místo samy o sobě. Pod postelí je prostor pro výsuvný úložný prostor – využijte ho. Snížený podhled v předsíni, kde mnoho času netrávíme, může také posloužit jako úložný prostor, stejně jako např. prostor nad horními skříňkami kuchyňské sestavy.

3.opravdu je nutné používat interiérové dveře a uzavřené místnosti? Porcovat už tak malou plochu bytu na další místnosti není nejlepší řešení. Zkuste např. spojit kuchyň s obývacím pokojem. Dvě malé místnosti vytvoří jednu velkou. Vyplatí se to, pocit velkorysého prostoru je velmi příjemný.

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

„Zvětšování“ bytu je také o tom, jak konkrétní byt vnímáme a v tom toho můžeme pro sebe udělat víc než dost:

1.pusťte do bytu maximum přirozeného světla. Nestavte mu nic do cesty (vysoké květiny na okenním parapetu). Vyvarujte se velkých tmavých ploch (tmavé potahy, těžké tmavé koberce, velké mohutné tmavé skříně), které „požírají“ světlo.

2. pro osvěžení často postačí vymalovat třeba jen jednu stěnu nějakou výraznou barvou, pokud možno ne tmavě hnědnou, tm.modrou nebo tm. hnědou. Rudá barva je natolik emocionálně silná, že jí můžeme její tmavost, a tedy tendenci prostor zmenšovat, jakoby prominout. Ideální jsou tóny oranžové, tedy hnědé a žluté barvy. Světlá „provensálská“ barva je pro tyto účely velmi vhodná.

3. zkuste použít zrcadlo. Odrazová plocha zrcadla prostor opticky zdvojnásobuje.

4. nepoužívejte „těžký nábytek“. Volte raději něco subtilního, co působí jakoby nehmotně.

Karel Holý
Foto archiv

22.2.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist