Potřebujete velký prostor rozdělit na obytné zóny?

Prostorové řešení bytu musíme dobře promyslet nejen v případě malého bytu. Podobný problém může nastat i u velkých obytných prostor kde je sice dostatek místa, ale žádná zákoutí, která by byt přirozeně rozdělovala. Jak si poradit s velkým jednoduchým prostorem, kde chceme mít ložnici, pracovnu a zároveň i obývák?

115840-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

Prvním krokem je vše si dobře promyslet
Nejprve byste měli zvážit, jak místnost potřebujete využít. Kde se vám bude nejlépe spát, kde budete chtít pracovat a kde odpočívat. Zkuste si nakreslit na papír půdorys místnosti a přemýšlejte, kam by se nejlépe hodilo místo pro spaní, odpočinek a práci. Je důležité, abyste se v bytě cítili pohodlně, věřte tedy při rozhodování své intuici a pocitům. V takto jednolitém prostoru je důležité, aby každá zóna byla samostatná, ale zároveň lehce přístupná a také abyste nepřišli o vzdušnost celého místa díky nevhodně zvolenému předělu.

Rozhodnutí kam umístíte ložnici a kam pracovnu závisí na vašich potřebách, dá se však předpokládat, že pracovní i spací kout by měli splňovat základní parametry.  Pro spaní je například vhodné volit tmavší kout, uzavřený stěnami ze dvou stran do písmene L. Na takovém místě se budete bezpečně a budete mít přehled  o dění ve zbylé části prostoru.
Na práci bude vhodné zvolit místo u okna, které zajistí dostatek přirozeného světla na práci a příjemný výhled ven.  Na odpočinek můžete volit prostor mezi pracovnouložnicí, který bude zároveň sloužit jak příjemný přechod od práce ke spánku. Doprostřed místnosti také můžete umístit neutrální kusy nábytku jakým je konferenční stolek s křesílky – pozor ale, aby místnost neutrpěla ztrátu na své vzdušnosti kvůli přebytečnému nábytku.

Čím místnost rozdělit
Není úplně nutné jednotlivé obytné zóny přerušovat zástěnou nebo nějakým druhem stěny, mnohdy v rozdělení pomůže i jen dobře rozprostřený nábytek. Například pokud je spací prostor v jednom rohu, naproti u okna může být pracovna a při další stěně potom obývací stěna, která bude otočená tak, aby mířila ke zdi, tedy k centrálnímu objektu (televizi, HiFi sestavě) a tvořila tak uzavřený celek. 

Pokud ale k umělému rozdělení prostoru musí dojít, je tu několik řešení, jak na to. K výběru je dnes mnoho nápadů a stěn, které nezatíží prostor, ale fakticky ho rozdělí. Navíc se takzvaně roztrhl pytel se závěsy z umělohmotných součástek, které se na sebe dají zavěsit a tvarovat podle libosti. Takovýto závěsný systém vymysleli francouzští designéři Ronan a Erwan Bouroullecovi a dali mu příhodný název „chaluha“. Přírodními materiály se nechalo inspirovat i mnoho dalších návrhářů a dnes je k dispozici mnoho řešení na podobném principu a tak je snadné si vybrat.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Dalším, stejně účelným způsobem oddělení prostru je paravan.  Ten už ale na rozdíl od lehkých závěsů může (záleží na vzhledu a materiálu) zabrat více prostoru. Pokud byste ale přece jen chtěli zachovat vizuální čistotu a lehkost místa, volte paravany z lehkých materiálů a světlých barev (na japonský způsob).

Dobrým řešením jak prakticky předělit prostor jsou i nábytkové stěny, které mohou sloužit jako knihovny a zároveň jsou transparentní. V takovémto „průhledu“ se bude skvěle vyjímat akvárium nebo průsvitná dekorace.

Hana Kotulánová
Zdroje: besthomesdesign.com, dsgnwrld.com, contemporist.com, blog.gabrielross.com, kadinlarsitesi.net, forum.hawaaworld.com, sawrega.co.uk

22.12.2011 12:15

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist