Potřebujete novou sedačku?

Jedním z příjemných potěšení je pro většinu lidí odpočinek na pohodlné sedačce. Ale nákup takového kusu nábytku je potřeba si předem v klidu rozmyslet. Důležité výběr neuspěchat, protože sedací souprava je jedním z nejpoužívanějších kusů nábytku ve vaší domácnosti. Měli byste se proto zaměřit především na kvalitní zpracování i materiály.

21chaplins-furniture_ishino-table-by-walter-knoll-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: Chaplins Furniture

Tvar a velikost místnosti

Především si změřte plochu, kterou by měla zabírat vaše nová sedačka. Nezapomeňte přitom ale zohlednit celkový tvar a velikost místnosti. Například pokud máte úzký nebo malý obývací pokoj, nekupujte obrovskou sedačku, protože by se vám tam už nic jiného nevešlo.

Pro jistotu si pak rozměr vybrané sedačky zkusmo vyznačte provázkem, abyste se přesvědčili, že se vám tam opravdu vejde a že se dá kolem ní pohodlně projít.

Podobné je to však i s malou sedačkou. Umístíte-li ji do velkého prostoru, bude tam doslova „utopená“.

Tip Living.cz: Stejně důležité je naplánovat, jak dostanete pohovku do místnosti. Pokud máte úzké dveře nebo žijete v bytě přístupném výtahem nebo po schodech, zvažte, jak snadno a zda vůbec sedačku dostanete k sobě domů.

Materiál a konstrukce

Nejlepší je, když je rám sedací soupravy spojený k sobě hmoždinkami nebo hřebíky; vyhněte se těm, které drží pohromadě svorky a lepidlo. Nohy by měly být buď součástí rámu, nebo alespoň pevně připevněny. Zvláště u rozměrných sedaček se můžete setkat s kovovými rámy, které sice zajišťují odolnost sedačky, ale nejsou příliš praktické, protože se sedačkou se pak obtížně manipuluje.

Styl

Vyberte si takový styl sedačky, který koresponduje se zařízením vašeho pokoje. Do moderního bydlení se hodí jednoduchá a třeba i nižší sedačka, zatímco do rustikálního interiéru si můžete klidně pořídit kousek s vyšším opěradlem a zdobenými područkami.

Místo jedné dvě

Pokud máte velkou rodinu nebo často zvete hosty, zauvažujte o dvou pohovkách, které sestavíte do tvaru písmene L nebo U, aby se všichni mohli pohodlně sesednout. Podobně funguje jedna sedačka, která má tvar některého z těchto písmen.

Čalounění

Určitě chcete, aby vám sedačka dlouho vydržela, a proto je potřeba klást důraz také na kvalitu čalounění. Dobrou volbou je pravá kůže, umělá kůže, mikroplyš nebo žinylka. Tyto materiály jsou také relativně odolné proti oděru i zašpinění.

Zajímavé jsou materiály se speciální povrchovou úpravou, které jsou zcela voděodolné a  lze vyčistit pouze teplou vodou a hadříkem.  Mezi nejpoužívanější patří Aquaclean, nebo můžete nechat čalounění opatřit nanoimpregnací.

Tip Living.cz: Velmi trvanlivým materiálem je pravá kůže a platí o ní, že zraje jako víno. Nicméně vyžaduje určitou péči. Jednou nebo dvakrát ročně je potřeba ji ošetřit speciálním přípravkem.

Barva a vzor

Pokud jste už objevili svou vysněnou sedačku, ale nejste si jistí, zda se její barva hodí k vám do obýváku, raději se držte neutrálu. Výhodou je, že se bude do místnosti hodit i v budoucnu, když třeba vyměníte koberec nebo závěsy.

Pokud v interiéru převažují teplé barvy, vyberte si béžovou, hnědou nebo krémovou pohovku. Šedá, antracitová či bílá sedačka bude nejlépe fungovat s chladnou barevnou paletou.

Toužíte-li po vzorované sedačce, vyžádejte si nejdříve v obchodě s nábytkem vzorník látek a půjčte si ho domů. Podívejte se, jak látka ladí s ostatními předměty v místnosti a jak vypadá na přirozeném denním, ale i umělém světle. Pro jistotu se vyhýbejte velkým vzorům, které zaplňují místnost, mohou působit až rušivě a snadno vyjdou z módy.

Tip Living.cz: Pokud máte malé děti, raději se vyhněte hodně prošívaným sedákům. Věřte, že drobky ze sušenek a rohlíků se z nich opravdu těžko vybírají.

23.11.2021 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist